A kanadai Institute for Work and Health szakemberei 7000 ember bevonásával 12 éven át végeztek kutatást azzal kapcsolatban, hogy a munkaidő és a cukorbetegség kialakulása között milyen kapcsolat van. Az eredményeiket a BMJ Diabetes Research&Care című lapban publikálták.

Így lehet belehalni a sok munkába

Sokat elmond a japán munkakultúráról, hogy külön szavuk is van a túl sok munka okozta halálra. A karoshi nevű jelenség a nyolcvanas évek óta létezik az országban, közvetlen oka pedig általában szívroham és agyvérzés, illetve öngyilkosság. Kattintson!

A túlórázás ezért veszélyes

Arra jutottak, hogy azoknak a nőknek, akik 45 óránál többet dolgoznak egy héten, 51 százalékkal nagyobb az esélyük rá, hogy cukorbetegek legyenek, mint azoknak, akik 35-40 órát dolgoznak egy héten. Ez még úgy is igaz, ha olyan, szintén betegségekre hajlamosító tényezőket, mint a fizikai aktivitás hiánya, atesttömegindexvagy a dohányzás nem veszik figyelembe.

Nőknél a túlórák számával nő a cukorbetegség kialakulásának a veszélye is

Ugyanakkor érdekes módon a férfiak esetében nem találtak ilyen összefüggést, sőt: úgy tűnik, hogy a hosszabb ideig dolgozó férfiaknál épp, hogy csökkent a cukorbetegség kialakulásának esélye. A szakembereket is meglepte ez az eredmény. Úgy gondolják, annak, hogy a nők egészségügyi állapotára negatívabban hat a sok munkaóra, valószínűleg az az oka, hogy rájuk a munkán kívül is sok teher hárul. Ezt támasztja alá az is, hogy kiderült, a negatív hatások erősebbek azoknak a nőknek az esetében, akiknek 12 év alatti gyermekük, illetve gyermekeik vannak.


A jelenségre egyébként hatással van az is, hogy mennyi időt töltenek ülve a munkaidő alatt az alanyok, és ezen a téren is a nőknél voltak magasabbak a számok - a sokáig dolgozó férfiak a munkaidejük nagyon részében állnak, vagy végeznek valamilyen fizikai aktivitást.

Forrás: time.com


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!