Átfogó hazai kutatás készült a látáskárosodás és a diabétesz közötti összefüggés kapcsán. Az eredmény nem túl biztató: a több mint 800 ezer ismert hazai cukorbeteg közül több mint 32.000 beteg vak vagy súlyos látássérült.

Számuk folyamatosan nő: évente további 1000 ember veszíti el látását a miatt. A világon minden harmadik cukorbetegséggel élőnek van valamilyen fokú szemészeti szövődménye, így a cukorbetegség a leggyakrabban vaksághoz vezető szisztémás betegség - foglalta össze az átfogó kutatások eredményeit Prof. Dr. Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának egyetemi tanára a Magyar Diabetes Társaság XXV. Kongresszusán.

A látásromlás a cukorbetegség leggyakoribb szövődménye

Az 50 évnél idősebb korú magyar lakosság körében a cukorbetegség az egyik leggyakoribb oka a , a több mint 800 ezer ismert hazai cukorbeteg közül több mint 32.000 beteg vak vagy súlyos látássérült, a cukorbetegek között 25-ször több a vak, mint az átlagnépesség esetében - hívta fel a figyelmet előadásában Prof. Dr. Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának egyetemi tanára.
A világon minden harmadik cukorbeteg valamilyen fokú látásromlásban is szenved.

"A a cukorbetegség egyik legsúlyosabb szövődménye, amelynek hatására kóros elváltozások alakulnak ki a látóhártya kisereiben, ami látáskárosodáshoz és vaksághoz vezethet. A szövődmény egyik fő oka a rosszul beállított vércukorszint, ami megfelelő táplálkozással, rendszeres vércukorméréssel és testmozgással megelőzhető lenne. Továbbá alapvetően szükséges volna a évenkénti elvégzése, hogy szükség esetén megfelelő időben el lehessen végezni azokat a kezeléseket, amelyek 95%-ban kivédik a cukorbetegség miatti vakságot." - hangsúlyozta a professzor.

A legtöbb cukorbeteg Kelet-Magyarországon van

Az egyetemi tanár ismertette az Orvosi Hetilapban kutatótársaival közös januári tanulmányának eredményeit, melyben azt vizsgálták, hogy az ország különböző régióiban az 50 évnél idősebb korú lakosság körében mennyire figyelhető meg a cukorbetegség és a látássérülés kapcsolata. A kutatók 105 lakókörzetben, több mint 3.500, 50 éves vagy idősebb korú személyt vontak be a vizsgálatba.

A kutatás eredményei azt mutatták, hogy a vizsgált régiókban a cukorbetegség előfordulási gyakorisága Kelet-Magyarországon volt a legmagasabb (20,9%), míg a diabéteszes retinopátia a Nyugat-Magyarországon megvizsgált személyek esetében fordult elő (24,1%) a leggyakrabban. A cukorbetegeknek csak kevesebb, mint felének (45,7%) volt szemfenék-vizsgálata az utóbbi egy évben, amely a szakmai irányelv szerint ajánlott lenne. Sajnos a cukorbetegek majd egyharmadának (27,4%) sohasem volt szemfenék vizsgálata!

Prof. Dr. Németh János a kutatás eredményeinek következtetéseként elmondta: a cukorbetegség szemészeti szövődményei gyakoriságának csökkentése céljából fontos lenne a szemészeti alapellátás - főleg vidéki településeken való - megerősítése, vagy szemészeti telemedicinális országos szűrés bevezetése és végzése.

"A jelentős látáskárosodás, vagy akár a vakság főleg a cukorbetegek életminősége szempontjából jelent negatív változást. A keresőkorú vak diabéteszes betegek közül sokan kiesnek a munkaerőpiacról, nagyrészük egyáltalán nem, vagy nem képzettségének megfelelő állásban dolgozik. Emellett a cukorbetegség rendkívüli körültekintést is igényel a betegektől, hiszen nem mindegy mikor, mit esznek, vagy le tudják-e olvasni a vércukormérőről saját magunknak naponta akár hatszor az eredményeiket, amitől akár az életük is függhet" - tette hozzá Füzesi Brigitta, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetségének elnöke.

Forrás:


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!