Aki azt hiszi, hogy a Székely-gulyás valamiféle erdélyi étel, téved. Arrafelé nem is igen ismerik. Az elnevezés Székely József, egykori Pest megyei főlevéltárnok emlékét idézi, aki mellesleg író volt, Petőfi Sándor jó barátja.
Vegetáriánus finomságA recept eredete
Rexa Dezső kultúrtörténész szerint a Székely-gulyás hiteles története a következő. Székely egyszer összeállt a pesti Aranysas fogadó (a mai Kossuth Lajos utca és Semmelweis utca sarkán) gazdájával, hogy megfőzzenek egy receptötletet. Úgy gondolták, hogy a paprikás, tejfölös lében főtt sertéshúsos káposzta "fenségesen nagyszerű lehetne". Másnapra elkészült az étel, és az egész vendégsereg a feltalálóról megnevezett Székely-gulyást ette. Mivel mindenkinek ízlett, el is vitte haza a Székely-gulyás készítésének módját. Így lett országosan kedvenc étellé.
Egy legenda szerint azonban Székely csak annyiban volt ötletgazda, hogy a fogadóban elfogyott az étel, csak maradék pörkölt és káposzta maradt. Ezt vegyítette össze, tejföllel feljavította, paprikával megszínezte, és ezzel meg is született a klasszikus recept. Ennek vegetariánus változata pedig új fejezetet nyithat az étel történetében.
Nyilván igen egészséges ételről van szó, hiszen a káposzta magas ásványi tartalmú alapanyag, amiben mellesleg sok a C-vitamin és a rost is, 100 gramm csak 30 kalóriát tartalmaz, azaz a szervezetnek több energiájába kerül a megemésztése, mint amennyit nyer belőle. A magas rosttartalom segít az emésztésben, javítja az anyagcserét és megszűnnek a székrekedéses panaszok is. A hús helyett használt gomba pedig remek fehérjeforrás.
Vallási, filozófiai és ökológiai szempontokon túl egészségügyi megfontolásból is egyre több követője van a vegetáriánus táplálkozásnak. Ezek a legfontosabb tudnivalók!
Recept
▪ 1 kg savanyú káposzta
▪ 40 dkg csiperkegomba▪ 2 fej hagyma
▪ 1 gerezd fokhagyma
▪ 1 zöldpaprika
▪ 1 paradicsom
▪ fűszerek: só, bors, pirospaprika, piros arany, olaj