Antihisztaminok
Ezek az allergia esetén szedett gyógyszerek blokkolják a hisztamint a szervezetben, így enyhítve a kellemetlen tüneteket, mint tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás - ugyanakkor sajnos a szemet is kiszáríthatják. Ha ilyesmit tapasztalunk, érdemes orvosunkkal konzultálni, hogy milyen más gyógyszert próbálhatnánk még ki.
Orrdugulás elleni szerek
Ami segít a légutakat átjárhatóvá tenni, és megszüntetni az orrdugulást, a szemeknek sajnos nem mindig tesz jót. Úgy hatnak, hogy összeszűkítik az ereket az orr megduzzadt szöveteiben, megkönnyítve így a levegő áramlását. Ugyanakkor sajnos csökkentik a könnytermelést, ami miatt sokak szeme kiszárad, ha ilyesmit használnak.
Nagyon gyakran valamilyen receptre felírt gyógyszer mellékhatása a szemszárazságVérnyomáscsökkentők
A béta-blokkolók segítenek lassítani a szívverést, csökkentik a szívizom összehúzódását, ugyanakkor szárítják a szemet. Ugyanez a helyzet a vízhajtókkal is, amelyek bár a vérnyomást csökkentik, mivel folyadékot vonnak ki a testből, a szemszárazságért is felelősek lehetnek.
Antidepresszánsok, Parkinson-kór elleni szerek
Az idegrendszerre, illetve a hormonrendszerre ható gyógyszerek között sok van, amelynek szemszárazság a mellékhatása. Ugyanez a helyzet az antipszichotikumokkal is.
Hormongyógyszerek, fogamzásgátlók
Akik valamilyen hormontartalmú - főleg, ha ösztrogént tartalmazó - gyógyszert szednek, nagyobb eséllyel találkoznak a szem kiszáradásával. A tünet gyakrabban jelentkezikfogamzásgátlótablettát szedő nőknél is.
Szemcsepp
Elsőre talán meglepően hangzik, de ha túl sokáig használunk rendszeresen szemcseppet, akkor egy idő után épp ellenkező hatást fogunk elérni: szárítani fogja a szemünket.
Forrás: health.com