A pikkelysömör a lelket is kikezdi

Tudjuk, hogy együtt kell élnünk vele, lelkileg mégis annyira nehéz feldolgozni, hogy hajlamosak vagyunk bármit elhinni, és akár többféle házi módszert kipróbálni. De vajon jól tesszük-e?
A pikkelysömör (pszoriázis) a szarusejtek (keratinocyták) túlburjánzásával jár, így a bőr gyakorlatilag elszarusodik, viaszfehér, pikkelyes felrakódások jelennek meg rajta: innen a betegség elnevezése. Tipikus megjelenési területei a hajas fejbőr, a végtagok feszítő felszíne (térd, könyök) és a körmök.
gyakran a társadalmi kirekesztettséggel és előítéletekkel is szembe kell nézniük. Az ebből fakadó stressz faktor tovább ronthatja az állapotukat. A pszoriázis nem fertőző betegség, azonban igen kellemetlen, gyakran viszket és fájdalommal járhat. A szakorvos által indított kezeléssel és a megfelelő , gondos és rendszeres ápolással azonban jól karbantartható.
A pikkelysömört lelkileg is nehéz feldolgozni

A pikkelysömör kezelése

A hagyományos orvoslás enyhepikkelysömöresetén helyileg alkalmazandó kenőcsöt, krémet javasol a betegség kezelésére. esetén fényterápia (fototerápia, mely során a bőrt ellenőrzött körülmények között UV-sugárzással kezelik), szájon át alkalmazandó szisztémás szerek, vagy injekcióban adható biológiai terápiás készítmények állnak rendelkezésre. A biológiai terápiák rendelhetősége korlátozott, azonban a terápiát az arra jogosultaknak az OEP 100 százalékban támogatja.

Miért fontos a kezelés?
A betegséget sokan csak esztétikai bőrbetegségnek tartják, pedig a pikkelysömör súlyos, gyakran társbetegségekkel járó egészségügyi állapot. A súlyos pikkelysömör nagymértékben befolyásolhatja a betegek életminőségét, felboríthatja a betegek pszichés egyensúlyát, sok esetben akár depresszióhoz is vezethet.

Amennyiben pikkelysömörös tüneteket fedez fel magán, vagy meglévő pikkelysömöre nem javul legalább 3 hónap kezelés ellenére sem, keresse fel háziorvosát (enyhe pikkelysömör esetén) vagy az országban 9 helyen működő pszoriázis centrumok egyikét, ahol tapasztalt szakorvosok lesznek az Ön segítségére.

Pszoriázis-centrumok

Házi módszerek pikkelysömör ellen

Néhány tipp - jó hatásuk tudományosan bizonyított, azonban az orvossal való egyeztetés ezeknél is nélkülözhetetlen:
  • Fürödjünk naponta. Ne legyünk a kádban 15 percnél tovább és csak kézmeleg vízben fürödjünk. Csak kímélő, kifejezetten érzékeny bőrre kifejlesztett vagy patikai mosakodószereket alkalmazzunk. Amikor kiszállunk a kádból, ne törülközzünk meg rögtön, hanem kenjük be magunkat a megfelelő testápolóval vagy ha a pikkelysömörünk súlyosabb, olajjal, így gondoskodva a megfelelő hidratálásról. A napi fürdő segít eltávolítani a pikkelyeket és megnyugtatja bőrünket.
  • Különösen fűtésszezonban, amikor a levegő bent száraz, kint pedig hideg, akár naponta többször is bekrémezhetjük testünket. A levegő párásítása illetve a bőséges folyadékfogyasztás ilyenkor hozzájárulhatnak ahhoz, hogy kényelmesebben érezzük magunkat bőrünkben.
  • Kis mennyiségű napsugárzás jót tehet, ezzel azonban csínján kell bánnunk, mert kétélű fegyver: a kevés használ, a sok árthat.
  • A káros szenvedélyek elhagyásával magunk is tehetünk a gyógyulásunkért: Kerüljük a stresszt, ne igyunk alkoholt, ne dohányozzunk és táplálkozzunk egészségesen.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!