Ahogy korábban a HáziPatika.com is megírta, Cliff Arnall, a Cardiff Egyetem oktatója 2005-ben nevezte ki január harmadik hétfőjét az év legelviselhetetlenebb napjának. Arnall szerint az általánosan rossz lelkiállapot okai: elmúlt az ünnepi hangulat, a decemberi költekezés miatt pénzügyi gondjaink ilyenkor csúcsosodnak, a napok hidegek és szürkék, és legtöbbünknél valószínűleg alábbhagyott az újévi fogadalom lendülete, így csalódottak, motiválatlanok vagyunk.
Az év legnyomasztóbb napja2005-ös "feltalálása" után a legdepressziósabb hétfő néhány év alatt felkapott fogalom lett, különösen az angol sajtóban. Annak ellenére, hogy már az elejétől kezdve gyanús volt, hogy mindez csak egy utazási iroda jól sikerült marketingfogása, hogy foglalásokra ösztönözze az embereket, Arnallnak pedig csak gyártania kellett hozzá egy közepesen hihető elméletet - ezt már az index.hu írja. Arnallról egyébként mindeközben az is kiderült, hogy valójában nem is a Cardiff Egyetem munkatársa. Az intézmény közleményt adott ki, melyben pontosították a férfi titulusát: cáfolták, hogy az intézmény munkatársa lenne, és közölték, hogy részmunkaidős előadóként dolgozott náluk rövid ideig.
"Az elme rákja ez a betegség"
Könnyen gondolhatnánk, hogy a gazdagok és híresek világában minden tökéletes. Ez azonban közel sincs így: a mentális problémákkal szemben ők is védtelenek. Korábbi cikkünkért kattintson!
A depressziós hétfő körül keltett felhajtást elégelte meg dr. Dean Burnett, aki valóban a Cardiff Egyetem egyik oktatója, és a Guardiannak számolt be arról, hogy mivé nőtt a jelenség. Elmesélte, hogy egy interjúban próbált rámutatni, mennyire nincs értelme áltudományos szempontok szerint megállapítani az év legdepressziósabb napját, és alapvetően a depresszió nehézségeiről akart beszélni, az anyagot azonban úgy szerkesztették meg, mintha Burnett is hinne az egészben.
Egy idő után azonban maga Arnall is eljutott oda, hogy bárcsak sosem indította volna útjára az egész depressziós hétfős elméletet. Elmondta, hogy eleve nem az volt az eredeti szándéka, hogy a januárra úgy gondoljanak az emberek, mint a legsötétebb időszakra, éppen ellenkezőleg: azt akarta, hogy ilyenkor kezdjen mindenki terveket szövögetni. 2018-ban már ő maga is beszállt egy kampányba, amelyet azért hirdettek meg, hogy az emberek ne nehézségként éljék meg január harmadik hétfőjét (vagy akár a teljes januárt), hanem koncentráljanak pozitív dolgokra.