A mentális betegek nagy része éberen alszik, és az elalváshoz szükséges idő a normálisnál általában jóval hosszabbra nyúlik. Az agyuk állandóan jár, nemcsak napközben, hanem éjjel is, ezért sokan virrasztanak az éjszaka nagy részében. A depressziós embereknek napközben is sokkal több energiát kell fektetniük a munkájuk, és általában a napi feladataik elvégzésébe, mert nehezebben koncentrálnak. Bármit is kell teljesíteniük, az számukra komoly stresszt jelent, az állandó stressz pedig már önmagában is nagyon fárasztó.
Gyakran a depressziós emberek annyira magukba fordulnak, hogy nem is érzékelik a megváltozott viselkedésüket. Ilyenkor érdemes a környezetük, a családtagjaik visszajelzését elfogadni, és megérteni azt, hogy a betegségük kezelést igényel. Ha valaki semmiben nem leli örömét, és hosszú időn keresztül állandóan csak panaszkodik, mindig morcos és rosszkedvű, holott erre semmi komoly oka nincsen, akkor fontos szakemberhez fordulni a pontos diagnózis és a megfelelő terápia mielőbbi megkezdése érdekében.
Hogyan lehet felismerni a depresszió jeleit?
Tévedés azt gondolni, hogy a rossz hangulat egyenlő a depresszióval. Mindnyájan rosszkedvűek vagyunk néha, de az érzelmek időnkénti hullámzása normális reakció a környezetünkben zajló eseményekre. Ám ha valaki az alábbi tüneteket tapasztalja magán huzamosabb ideig, annak érdemes szakember véleményét kérnie, mert nem kizárt, hogy depressziós.
Intő jel lehet
- ha valaki reményvesztett, rosszkedvű, gyakran sír, holott erre nincs konkrét oka
- ha nem tud örülni azoknak a dolgoknak, amelyek előtte felvillanyozták, és a szex iránti érdeklődése is csökken
- ha a napi teendőinek végrehajtása egyre nehezebben megy, fásultság vesz rajta erőt
- ha elveszíti az önbizalmát, önértékelése erősen csökken
- rendszeresen alvászavarral küzd, ami lehet álmatlanság, vagy a másik véglet is, azaz túlságosan sokat alszik, holott ez előtte nem volt rá jellemző
- csökken a teljesítőképessége, romlik a koncentrációja
- ingerlékeny, dühkitörései vannak, vagy épp ellenkezőleg: fásult, monoton hangon beszél, semmi sem érdekli
- folyamatosan fáradtnak érzi magát, nincs kedve felkelni, egész nap fekszik, alig szólal meg
- sötéten látja a jövőt, gyakran gondol a halálra.
Zsolt 57 éves, és saját bevallása szerint évek óta nyugtalan, lehangolt, fáradt, rosszul érzi magát, nem tud aludni. Csak az utóbbi időben kezdte el felismerni, hogy baj van.
- mesél problémáiról.
Mint mondja, az állandó fáradtságtól egyre ingerültebb lett, pedig alapjáraton is türelmetlen volt. Valójában minden abból indult ki, hogy az állandó, komoly stressz átvette felette a hatalmat, és a további tünetek is ennek voltak köszönhetőek. "Most itt állok 57 évesen, pszichiáterhez, pszichológushoz kell fordulnom, és mostanában már testi tüneteim is vannak. Gyógyszert szedek a magas vérnyomásomra, szinte állandóan szédülök, továbbra sem tudok aludni. Lehet, hogy depressziós vagyok már régóta, és ezért történik minden rossz?" - teszi fel a kérdést, de már tudja rá a választ.
Az első lépés a gyógyulás felé
Zsolt tehát a depresszió összes tünetét felismerte magán, és már tudja, hogy beteg. Ez az első lépés a gyógyulás felé. Modern életünk egyik legnagyobb problémája, hogy az emberek folyamatosan stressznek vannak kitéve, és ezt nem mindenki viseli jól.
Feszült? Úgy érzi, túl stresszes az élete? Válaszoljon az alábbi kérdésekre, és eredményei alapján javaslatokat kap arra vonatkozóan, hogyan tudna javítani a helyzeten! Munkahelyi stressz teszt
Bizonyos relaxációs technikák, a tudatos lazítás gyakorlása kezdetben segíthetnek, de ha a stressz annyira elhatalmasodik az illetőn, hogy az már a mindennapjait is befolyásolja, akkor szakember segítségét kell kérnie. A nyomasztó terhek egy idő után nem engedik megpihenni az agyunkat, nem tudunk aludni, és ez még depressziósabbá teszi a mindennapokat. Nem szabad a tüneteket önmagukban, külön-külön nézni, akkor lesz felismerhető a betegség, ha a teljes képet egészében látjuk.
Vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer
A depresszió kezelésére több gyógyszer is létezik, enyhébb esetben a gyógynövénytartalmú készítmények is nagyon hatásosak lehetnek. Ilyen, napjainkra már klinikai vizsgálatokkal is igazolt hatású gyógynövény az orbáncfű. A patikában vény nélkül kapható gyógyszer, a Remotiv extra hatóanyaga az orbáncfű nevű gyógynövény kivonata, ajánlott adagja napi 1 tabletta. A készítmény szedése az enyhe depresszió, lehangolt lelkiállapot, hangulati labilitás, belső nyugtalanság, feszültség, stressz és az ehhez társuló alvászavarok kezelésére javasolt. A Remotiv extra terápiás hatását - a depresszió kezelésére szolgáló szintetikus szerekhez hasonlóan - egyéni érzékenységtől függően, általában 10-14 nappal a kezelés megkezdése után kezdi kifejteni.