Volt, aki 100 ezer forinttal kevesebbet kapott

Volt olyan orvos is, aki 100 ezer forinttal kapott kevesebbet, miután júniusban megvonták az önkéntes túlmunkáért adható juttatást.

A Népszava számolt be róla, hogy kritikus helyzet a Honvédkórházban: szeptembertől ugyanis meglehetősen nehéz lesz megszervezni a műtéteket a főváros egyik legnagyobb sürgősségi centrumában, miután 112 orvos mondta fel az önkéntes túlmunka szerződését.

Az ügyben most állást foglalt a Honvédelmi Minisztérium, akik "problémamentes a Honvédkórházban a túlmunka kifizetése" címmel adtak ki közleményt.

112 orvos nem vállal túlórát a Honvédkórházban

A Honvédelmi Minisztérium szerint nincs gond

Problémamentes a Honvédkórházban a túlmunka kifizetése - írta a Honvédelmi Minisztérium (HM) csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleményében. Mint írják, a kórház sürgősségi centrumában nem mondott fel egyetlen orvos sem, a biztonságos betegellátáshoz szükséges létszám rendelkezésre áll. Hozzátették, hogy a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ visszautasítja az orvosai túlmunkájának kifizetéséről szóló, a sajtóban megjelent "valótlan és hangulatkeltő állításokat".

Kifejtették, hogy a kórház orvosainak heti munkaideje 40 óra. A jogszabályban rögzített díjazásért a kórház parancsnoka heti 8 óra túlórát rendelhet el. Ezen felül az orvosok önkéntes alapon, kiemelt díjazásért vállalhatnak túlmunkát. Ennek ellentételezését a közelmúltban a kórház vezetősége - az orvosokkal folytatott egyeztető tárgyalások alapján - mintegy 40 százalékkal emelte meg - hangsúlyozta a HM, majd hozzáette, hogy a juttatásokat - a mindenkori hatályos jogszabályok betartásával - az MH Egészségügyi Központ (Honvédkórház) továbbra is pontosan kifizeti a dolgozóknak.

A Honvédkórház az elmúlt időszakban nem tett mást, mint érvényt szerzett a jogszabályi előírásoknak, amelynek nyomán egyeztetések zajlottak és jelenleg is zajlanak a munkavállalók és a vezetőség között az úgynevezett önkéntes túlmunkával kapcsolatban.

Osztályvezetők is felmondtak emiatt

A Rezidensek és Szakdolgozók Szakszervezetének elnöke, Dénes Tamás úgy tudja, a júliusi pénzüket nem kapták meg az orvosok, de a múltban sem úgy fizették ki a túlmunkát nekik, ahogy azt ők számolták. Úgy tudja, osztályvezetők is mondtak fel amiatt, hogy nem sikerült megegyezniük. "Ha információink pontosak, akkor a szeptemberi hónapot a betegellátás biztonsága miatt a munkavállalók egy része vállalja, de nem lehet tudni, hogy megegyezés hiányában mit hoz a jövő" - írta a hvg.hu megkeresésére Dénes Tamás.

A lap beszélt a Magyar Traumatológus Társaság elnökével, Turchányi Bélával, aki a konkrét helyzetet nem ismeri, de általánosságban elmondta, a sürgősségi ellátás megszervezése prioritást élvez, a kórháznak úgy kell csoportosítania az orvosokat, hogy ott ne legyen fennakadás. A Honvédkórházban van , ő úgy látja, az ott dolgozó orvosgárdával sokáig fönn lehet tartani a rendszert, ám azt nem vitatta, hogy lesznek betegek, akik rosszul járhatnak.


A Magyar Rezidens Szövetség elnöke, Sipka Balázs azt mondja, így nehezebb lesz elkészíteni a beosztásokat, ami egyértelműen a betegellátás rovására megy, így a helyzet az ellátást is veszélyeztetheti. Sipka nem a Honvédkórházban dolgozik, nem is szakszervezetet vezet, de érdekképviseletként az ott dolgozó rezidensektől vannak információi. "A Honvédkórház valamilyen módon üzemelni fog, a minőség a kérdés" - mondta. Úgy látja, a tervezett műtétek tolódhatnak, de a helyzet érintheti a sürgősségi ellátást is.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!