Továbbra is tart a lisztériabotrány
Ahogy arról korábban a Házipatika.com beszámolt, kiderült, hogy gyorsfagyasztott csemegekukorica és esetleg egyéb fagyasztott zöldség okoz járványt több európai uniós országban. A megbetegedéseket öt uniós tagállamban - Ausztriában, Dániában, Finnországban, Svédországban és az Egyesült Királyságban - rögzítették. Kiderült, hogy a megbetegedéseket a Listeria monocytogenes nevű baktériumnak egy erőteljes változata okozta, amely szennyeződés a Greenyard vállalat magyarországi üzemében történt - közölte korábban a Nébih.
Akkor most veszélyesek a fagyasztott zöldségek, vagy sem?Pénteken Penny Market és az Aldi Magyarország Élelmiszer Bt. után a Tesco is azonnal eltávolította áruházai polcairól azt a 13 féle Gartengold márkájú fagyasztott zöldségterméket, amelyet a gyártó Greenyard Frozen Hungary Kft. visszahívott. A listát ide kattintva érheti el.
Veszélyesek a fagyasztott zöldségek?
Sebesta Péter, a Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség elnöke szerint minden hűtőházban előfordul valamennyi Listeria baktérium: "Nem is elvárás, se uniós, se magyar szinten, hogy nulla ilyen baktérium legyen a hasonló üzemekben" - nyilatkozta a szakértő az Indexnek. "Egyébként ezt mérjük, és van korlátja is, hogy adott termékben milyen mennyiségben maradhat Listeria" - mondta Sebesta.
Miért hívták vissza, ha nem veszélyes?
A visszahívás szerinte azért történt mégis, mert a Greenyard egyes termékeiben különösen erős baktériumfajtát találtak, ami nagyon hamar elburjánzik. Emiatt gondolhatta úgy a Nébih, hogy az a felelősségteljes, elővigyázatos eljárás, hogy annak ellenére visszahívatják a termékeket, hogy betartották a törvényes határértékeket.
"Ez azonban nagyon egyszerűen elpusztul: ha 2,5 percig főzünk valamit 72 fok feletti hőmérsékleten, az már biztonságosan elpusztít szinte minden baktériumot, ezért írjuk azt a termékekre hogy forralják három percig és akkor termék garantáltan teljesen biztonságos lesz" - tette hozzá a szkértő, aki szerint azért sem voltak magyar megbetegedések, mert mi tipikusan az előírásoknak megfelelően szoktuk megenni a fagyasztott zöldségeket, azaz megfőzzük előtte. "Ilyenkor még az is mindegy, hogy egy darab lisztéria volt a termékben vagy tízezer, mind elpusztul a főzés során."
A lap azt írja, hogy bár mindegyik fertőzéses esetet Sebesta sem ismeri, nagy biztonsággal saccol arra, hogy a komoly megbetegedésekkor a fogyasztók nem hogy nem megfőzve, de még csak nem is frissen felolvasztva ehették meg a termékeket. Szerinte ha felolvasztunk egy biztonságos, határértékeken belüli fagyasztott zöldséget, majd még akár két-három napig hagyjuk a hűtőben burjánzani a baktériumokat, az igen komoly kockázatokat jelenthet a legtöbb terméknél, és különösen gyengébb immunrendszerű embereknél, gyerekeknél, időseknél.
Mennyi lehet az ételben a listeria monocytogenes baktériumból?
Az uniós szabályok szerint ha egy gramm élelmiszerben 100 egységnyi van a listeria monocytogenes baktériumból, akkor az nem probléma, nem okoz bajt. Hivatalosan akkor okozhat megbetegedést, ha ez az érték 1000 egységnél is több - ez derült ki az RTL Klub riportjából:
Mint ismeretes, a bajai üzemből származó mikróba viszont már a határérték alatt fertőzött, Mohácsiné Dr. Farkas Csilla élelmiszer-mikrobiológus szerint ezért változtatni kellene az ellenőrzésen. Mint mondta, felül kellene bírálni a baktériumok ellenőrző rendszerét a fagyasztott zöldséget előállítóknál - mondta az RTL Híradónak nyilatkozó szakember, aki szerint akár a jogszabályokat is meg kell változtatni, hogy biztonságosak legyenek az élelmiszerek.
A Nébih közölte, változni fog a hazai ellenőrzési gyakorlat, és elképzelhető, hogy az Európai Uniónak is ugyanezt javasolják majd.