A kezelés kiválasztásánál az sem mindegy, mi okozza a fájdalmat. A fogfájást előidézheti fogszuvasodás, a fogíny megbetegedései, de fogcsikorgatás is.
Különböző okokra különböző kezelés
Ha afájdalommellett fogínyvérzés és rossz szájszag is jelentkezik, valószínűleg az ínyünkkel vannak problémák. Ez esetben a fogíny ecsetelése hatásosabb, mint a recept nélkül kapható fájdalomcsillapító gyógyszerek. A lüktető, általában fogszuvasodás okozta fájdalmat enyhítheti, ha jeges borogatást helyez az arcára a fájdalom helyén. A gyógyteáknak fájdalomcsillapító hatása van, öblögessen zsálya- vagy kamillateával.Fogfájás akkor is jelentkezhet, amikor az egyik fog éppen kibújni készül, legyen az tejfog, csontfog vagy bölcsességfog. Nagyobb gyerekek esetében hatásos megoldás, ha ráharap egy nedves gézlapba csomagolt almára, a hideg ugyanis csökkenti a gyulladást. (Ez a bölcsességfog növekedése esetén is jó praktika.)
A fogfájás mellett az ínyfájdalommal és az arc duzzanatával jár a szájüregi tályog. Ezt helyileg szintén borogatással kezelhetjük, de minél előbb keressünk fel vele orvost, mert kezeletlenül hagyva az érintett fog kieséséhez vezethet.
A fogfájást lehet csillapítani a fogorvosi vizitig
Gyógyszeres megoldások
A vény nélkül kapható fájdalomcsillapító gyógyszerek segítségével átmenetileg megszabadulhatunk a kínzó fájdalomtól. Ezeknek hatóanyagai acetil-szalicilsav, diklofenak, flurbiprofen, ibuprofen, naproxen vagy paracetamol. Fogfájásra ezek közül általában ibuprofent szoktak ajánlani, de a többi hatóanyag is megfelel.Gyermekek fogfájása esetén kisebb dózisban vagy kifejezetten nekik készült szereket (paracetamolos és ibuprofenes patikaszerekből van ilyen) ajánlanak. Terhesség alatt paracetamolt elvileg szabad szedni, de csakis a kezelőorvossal való egyeztetés után! Szoptatás alatt ibuprofen vagy paracetamol alkalmazható. 65 év feletti betegek esetén pedig az ibuprofen helyett paracetamolt szoktak javasolni, mivel előbbi esetén a gyomor- és bélrendszeri fekélyek, vérzések kockázata nagyobb.
Mit ehetünk fogszuvasodás ellen?
Viszont ne feledjük el, hogy bármennyire próbálkozunk is a fájdalom csillapításával, véglegesen csak akkor fog elmúlni, ha szakemberre bízzuk magunkat. Minél tovább halogatjuk a fogorvos meglátogatását, annál valószínűbb, hogy a kezelés fájdalmas lesz, ezért győzzük le félelmeinket, és ragadjuk meg az első kínálkozó alkalmat a fogorvosi vizitre.
❤ ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!