A WHO becslése szerint jelenleg 2,3 milliárd ember fogyaszt alkoholt a világon. Amerikában, Európában és a nyugat-óceániai térségben a lakosság több mint fele érintett, összességében pedig Európában a legmagasabb az egy főre jutó fogyasztás. Globálisan mintegy 237 millió férfi és 46 millió nő szenved az életét és egészségét már negatívan befolyásoló mennyiségű szesz fogyasztása miatt. Az európai régióban a férfiak 14,5 százaléka és a nők 3,5 százaléka küzd a problémával. Az alkohol egészségtelen mértékű fogyasztása a magasabb jövedelmű országokban gyakoribb.
Az alkohol milliókat betegít meg, fogyasztása mégis megállíthatatlanul növekszikAz alkohol okozta halálesetek közül 28 százalékot sérülések okoznak, például közlekedési balesetek, önkézzel okozott sérülések és a személyek közötti erőszak. A további 21 százalék emésztési rendellenességek, 19 százalék szív- és érrendszeri megbetegedések, a fennmaradó rész pedig fertőző betegségek, rák, mentális zavarok és egyéb egészségi problémák miatt következik be.
Ennyi a világátlag
Az alkoholfogyasztók átlagos napi fogyasztása 33 gramm tiszta alkohol, amely körülbelül két pohár (150 ml) bornak, egy nagy korsó (750 ml) sörnek vagy két röviditalnak (mindegyik 40 ml) felel meg.
Világszerte a regisztráltan elfogyasztott alkohol 45 százaléka égetett szesz. A sör a második helyezett az elfogyasztott tiszta alkohol 34 százalékával, majd a bor következik 12 százalékkal. Globálisan csak kis mértékben változtak az alkoholtartalmú italok preferenciái 2010 óta. A legnagyobb változások Európában zajlanak, ahol az égetett szeszek fogyasztása 3 százalékkal csökkent, míg a boré és a söré nőtt.
Mindenki tisztában van vele, hogy az alkoholfogyasztás nem egészséges. Ugyanakkor kevesebben tudják, hogy pontosan mi is történik testünkben, amikor megiszunk pár pohárkával. Részletek!
Az alábbi infografika megmutatja, hogy Magyarországon hogyan alakultak az alkoholfogyasztás trendjei, illetve az alkohol milyen károsodásokat okoz az emberi szervezetben.