Az elöregedő társadalom Magyarországon is egyre nagyobb problémát jelent, ami miatt a nyugdíjba vonulás alsó határát is meg kellett emelni: 2010. január 1-jétől fokozatosan 62-ről 65 évre. Egyesek alig várják a gondtalan nyugdíjas éveket, míg másoknak a munkahelyi elfoglaltságok otthagyása űrt hagyhat maga után, ami depresszióhoz és a szellemi hanyatlás felgyorsulásához vezethet. A legújabb kutatás is igazolta, hogy az egészség kulcsa a sok tennivaló: akik idősebb korukban folyton szorgoskodnak, átlagosan tovább élnek, erősebbek és egészségesebbek maradnak, és az idős korban jellemzőbb szellemi hanyatlás is kevésbé érinti őket. Persze, az sem mindegy, hogy milyen a tennivaló.

Szakértők szerint a sport, az olvasás, a baráti találkozókon való részvétel és az utazás nemcsak a szellemi hanyatlást előzi meg, de a munkával töltött évek utáni depressziót is leküzdheti. Tehát minél több új időtöltést keres magának valaki, annál nagyobb esélye van a hosszú, egészséges életre. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A tettrekészség az elmét is pallérozza

Munka után édes a pihenés - tartja a mondás, melyet a közelmúltban amerikai kutatók is alátámasztottak. Megállapították ugyanis, hogy sokkal jobb az alvásminősége azoknak az embereknek, akiknek van miért kipattanni reggel az ágyból. A Chicagói Egyetem neurológusai szerint jobbat alszanak, akiknek több feladat is fel van jegyezve a határidőnaplóban, és az inszomnia is kevésbé érinti őket.

A Sleep Science and Practice című folyóiratban közzétett tanulmány főként az időseket vizsgálta meg ebből az aspektusból. Bár a vizsgált alanyok átlagéletkora 79 év volt, a cikk szerzője szerint a tanulságokat minden életkorban élők számára érdemes levonni. A háromszáz megkérdezett embert arról faggatták, hogyan telik a napjuk, gyakran unatkoznak-e, és milyen feladatokat kell elvégezniük. A kérdéssort követően pedig kognitív képességeiket is felmérték, majd az eredményeket összevetették. Kiderült, hogy a legaktívabb emberek szellemileg is a legfrissebbek közé tartoztak, a logikai készség és a hosszútávú memória tekintetében egyaránt.

Jót tesz a munka idősen is, ha örömünket leljük benne

Ez azonban nem vonatkozik mindenfajta elfoglaltságra - pusztán arra, amely örömöt okoz és kikapcsol minket. Amennyiben az elfoglaltság fokozott stresszel vagy megerőltetéssel jár, úgy a kognitív folyamatok romlását is eredményezi - hangsúlyozta a kutatást vezető Dr. Sara Festini. Az eredményeket egy másik, közelmúltban végzett svéd kutatás is alátámasztotta. Abban ezernél is több, 65 év feletti embert vizsgáltak meg, akik közül néhányan rendszeresen vállaltak önkéntes munkát. Mint kiderült, az önkénteskedők körében két és félszer kisebb arányban jelentkezett a demencia.


Forrás: Daily Mail Online


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!