Mindnyájan hallottunk már olyan kísérletekről, ahol a betegek egy része igazi gyógyszert, másik csoportja viszont csak placebotablettát vagy -injekciót kapott, mégis voltak az utóbbiak közt is olyanok, akiknek csökkentek a tüneteik. A tudósok régóta szeretnék megérteni, hogyan működik a placebohatás, és hogy kiknél hatnak jobban ezek az álgyógyszerek. Egy friss tanulmány készítői közelebb vihetnek minket a válaszhoz.

Tudósok rájöttek, kiknél hat jobban a placebo

A kutatásról

A tudósok 63 krónikus hátfájással küzdő beteget vontak be munkájukba. Az alanyok közül 43 fő placebopirulát (kémiailag semleges anyagokat tartalmazó cukortablettát) kapott, 20 fő pedig semmit sem. Nyolc hétig megfigyelték őket: ez idő alatt a betegek fájdalomszintjét napi szinten nyomon követték egy okostelefonos alkalmazás segítségével, és időnként laborban is elemezték az eredményeiket.

Nyolc hét után a placebotablettát kapott 43 beteg körülbelül felénél volt érzékelhető javulás. Átlagosan 30 százalékkal csökkentek a fájdalmaik - ez hasonló eredmény, mintha gyógyszereket szedtek volna.

Gyógyszerszedés: a leggyakoribb hibák - részletek!

Kiknél hat jobban a placebo?

Akiknek pozitívabbak az elvárásai az orvosi kezelésekkel, pirulákkal, injekciókkal szemben, azoknál sokak szerint a placebo is jobban hat - sok esetben akkor is, ha a beteg tudja, hogy álorvosságot kapott. De a mostani, friss kutatás kapcsán a tudósok meghatároztak néhány további közös jellemvonást is, mely segítségével előre meg lehet mondani, hogy egy betegnél hatékonyan fognak-e a működni a placebopirulák, vagy sem.

Azt állítják, hogy a dolognak köze van az agy anatómiájához (például az érzelmek kontrollálásáért felelős agyterületek aszimmetriájához), illetve a személyiséghez is (ki mennyire van tudatában saját érzelmeinek, illetve mennyire tudja elemezni, megérteni saját környezetét, mennyire tud jelen lenni a hétköznapokban).


A mostani tanulmány tudományos szinten kicsinek számít, és valószínűleg több további kutatásnak kell követnie, de ha a tudósok következtetései helyesek, annak - persze évek múlva - hatalmas szerepe lehet az orvostudomány jövőjére nézve. Könnyen lehet, hogy az orvosok bizonyos betegeknek néhány fontos kérdés és egyfajta összetett személyiségteszt kitöltése után placebót is felírhatnak majd. Így a gyógyszerekhez hasonló eredményeket érhetnek el, mondjuk, a fájdalomcsillapítás terén, viszont nem terhelnék a beteg szervezetét sem erős hatóanyagokkal, sem pedig mellékhatásokkal.

Forrás: time.com


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!