A hasnyálmirigy a gyomor mögött elhelyezkedő, nagyjából tizenöt centis mirigy, amely a hasnyál termelésével fontos szerepet játszik az emésztésben, ezen túl pedig hormonokat is előállít. Gyulladásával leggyakrabban azok találkoznak, akikre rendszeres és mértéktelen alkoholfogyasztás jellemző, illetve epekövesség, ritkább esetben pedig bizonyos gyógyszerek és fertőzések is okozhatják. Ilyenkor a benne termelődő enzimek a hasnyálmirigy saját sejtjeit károsítják: ez eredményezi a gyulladt állapotot.
Durva fájdalom jelzi a hasnyálmirigy-gyulladást
A hasnyálmirigy gyulladása enyhébb, de az életet veszélyeztető is lehet. Elsődleges tünete a nagyon heves hasi fájdalom, amely övszerű, a köldök magasságában vagy a has felsőbb részében jelentkezik, és - az esetek felében - a hátba sugárzik; előregörnyedésre általában enyhül. Haepekőokozza, sokszor előzmény nélkül támad a fájdalom, amely pár perc alatt eléri intenzitásának tetőfokát. Ha pedig a gyulladást az alkoholfogyasztás eredményezi, akkor gyakoribb, hogy egy-két nap alatt válik egyre erősebbé a fájdalom. Mindkét esetben éles, szokatlanul erős fájdalomról beszélünk, amelyet a köhögés, a mozgás és a mélyebb lélegzetvétel is hajalmos tovább rontani. Émelygés és hányinger is gyakran kíséri a fájdalmat - utóbbi sokszor erős, száraz öklendezés formájában.
Sebes szívverés is kísérheti a hasnyálmirigy-gyulladástVannak továbbá, akik ilyenkor izzadnak, kapkodják a levegőt, sebesen ver a szívük, és úgy általában is nagyon betegnek néznek ki (a levegő kapkodása társult tüdőproblémákra is utalhat). A vérnyomás általában alacsony marad, míg a szemfehérje bizonyos esetekben sárgássá válhat. A hasnyálmirigy-gyulladás diagnózisát valószínűsíti, ha a panaszok kezdetét megelőzően zsírosabb ételeket, vagy nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztottunk: a megfelelő diagnózishoz ezt jelezni is kell a vizsgálatokat végző orvosoknak.
A hasnyálmirigy-gyulladást nem szabad kezeletlenül hagyni, mert sokkos állapot, súlyosfertőzésés szervkárosodás is lehet az eredménye - a hasnyálmirigyen túl a tüdő, a vesék és a szív is érintett lehet, ami súlyos esetben - ha ritkán is - de halált okozhat.
A betegség diagnosztizálása során a hasnyálmirigy-gyulladást el kell különíteni a különféle emésztőszervrendszeri fekélyektől, de ehhez általában elegendőek a laboratóriumi vizsgálatok. Enyhe esetben a betegség néhány napos koplalást követő zsírszegény étrend mellett spontán elmúlik anélkül, hogy komolyabb beavatkozásra, gyógyszerszedésre lenne szükség. Súlyos esetben viszont (ahogy ebben a korábbi cikkünkben is írtuk) a hasnyálmirigy egy része elhalhat: ilyenkor emésztőnedvvel kevert szövettörmelék kerülhet a hasüregbe, ami hashártyagyulladást, sokkos állapotot okozhat. Ebben az esetben pedig sebészi beavatkozásra, az elhalt szövetek eltávolítására van szükség. Az elhalt szövetek felülfertőződése esetén tályog is kialakulhat, ami szintén sebészi beavatkozást tesz szükségessé. Ha a gyulladást köves epehólyag váltotta ki, akkor lehet, hogy el kell távolítani az epehólyagot, ha pedig az epeút kövessége, akkor kőeltávolításra lehet szükség.