Úgy véli, hogy az anyag megakadályozza a látószerv vérereinek növekedését, amelyek nagyobbodása makuladegenerációt vagy látásromlást okozhat. A szakember hozzátette, hogy a leveles zöldségek ugyancsak jók tesznek a szemnek.

Ételek a szem egészségéért

A répa már a múlté - a legújabb ajánlás szerint ugyanis a vörösbor a szem őre, mert segít megelőzni a korral járó szembetegségeket egy vezető sebész szerint. A rezveratrol nevű antioxidáns a szőlőszemek hájéban található, s képes lassítani az időskori látásromlást a szem izmainak erősítésével. A szemizmok gyengülése, valamint a látószerv vérereinek növekedése eredményezi azt, hogy az idő múlásával egyre inkább szükségessé válhat a szemüveg viselése. Emellett viszont a cukorbetegség is lehet a látásromlás oka.

Látásromlás ellen leveles zöldségekkel

"A rezveratrol egy növényi polifenol, ami a szőlőben és a vörösborban található. ez az összetevő képes a korral járó makula degeneráció megelőzésére. A feltételezések szerint meg tudja állítani a kontrollálatlan érnövekedést, az angiogenezist is. Diabéteszes retionopátia esetén ugyancsak hatékony" - magyarázta Dr. Pande.
Ám nem a bor az egyetlen táplálkozási tényező, ami javíthatja a látást. A kel, a brokkoli és a spenót például luteint tartalmaz, amely szintén erősít bizonyos szemizmokat.
"Az A-, C- és E-vitaminban, illetve luteinben, zeaxanthinban és esszenciális zsírsavakban gazdag étrend is véd a szembetegségek ellen, ami az élénk színű gyümölcsökről és zöldségekről szintén elmondható, úgymint a kukoricáról, a narancssárga paprikáról, a mandarinról és a narancsról" - tette hozzá a szakértő.

Az ötven évesnél idősebbek között egyre többen bajlódnak különböző mértékű látásromlással: Magyarországon mintegy tizenöt százalékra becsülik e korosztályból a kifejezetten idős korra jellemző szembetegség, a makuladegeneráció által érintettek számát. Ez az adat különösen azért figyelemreméltó, mert a betegség visszafordíthatatlan látáskárosodást okoz, és az időskori vakságnak is ez az első számú oka. Régebben szemfenéki meszesedésnek nevezték ezt a folyamatot, de ez a név egyáltalán nem tükrözi a betegség valódi okát, így helyette inkább az orvosi szakkifejezést, a makuladegenerációt (angol kezdőbetűiből AMD - age related macular degeneration) használjuk. Olvasson erről bővebben itt!


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!