A rhabdomyolysisnak számos oka lehet, és gyakran gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik.

Mit érdemes tudni róla?

Laboreredmények jelentése

Ismerje meg laboreredményeinek jelentéseit! Segítünk!

A rhabdomyolysis (rabdomiolízis) a vázizomzat gyors pusztulásával, károsodásával, leépülésével járó betegség. A vázizomat azokat az izmainkat jelenti, melyek segítségével a testünket, végtagjainkat mozgatjuk. A rhabdomyolysis velejárójaként az izmokban tárolt fehérjék átszivárognak, átkerülnek a véráramba. A rhabdomyolysis előrehaladottságát, a betegség súlyosságát tehát vér- vagy vizeletvizsgálat segítségével lehet mérni, ezen vizsgálatok során ugyanis tesztelhető, hogy mekkora a kérdéses fehérjék koncentrációja a vérben, illetve a vizeletben.

Mi válthatja ki?

A rhabdomyolysisnek számos oka lehet, többek között súlyos izomsérülés, kiterjedt, nagyfokú égési sérülés, hosszú ideig tartó eszméletvesztéssel járó fekvés vagy kóma, görcsök következményeként fellépő izomhúzódások, extrém kimerültséggel és izommunkával járó mozgás (például maratoni futás), kihűlés, bakteriális vagy vírusos fertőzések.

Kábítószerek és gyógyszerek is okozhatják ezt a betegséget, mellékhatása lehet például a koleszterinszint csökkentésére alkalmazott sztatinoknak, a Parkinson-kór kezelésére szolgáló készítményeknek, a pszichiátriai kórképek, a HIV vagy aköszvénykezelésére használt szereknek. Sőt, súlyos pajzsmirigy-alulműködés és bizonyos, az izmokat érintő gyulladásos betegségek mellett is megjelenhet.

A rabdomiolízis tüneteként izomfájdalom, izommerevség, gyengeség jelentkezhet

Milyen tünetekkel járhat?

Bár a rhabdomyolysis nagyon ijesztően hangzik, sok embernél egyáltalán nem jár tünetekkel, csak vér- vagy vizeletvizsgálat során derül ki, hogy baj van. Másoknál izomfájdalom, izommerevség, gyengeség jelentkezhet, a vizelet színe sötétre, barnásra, karamellszínűre változik.

Lehetséges szövődmények

A rhabdomyolysis szövődményei között találhatjuk a veseelégtelenséget, a keringési zavarokat, melyek szélsőséges esetben a szövetek egészségét is veszélyeztethetik, illetve a szervezet elektrolit-egyensúlyának felbomlását, amely a kálium-, illetve a foszforszintek emelkedésével jár együtt.

Így kezelhető


A betegség kezelésénél a legfontosabb a háttérben meghúzódó ok felderítése, azonosítása. Ha ez sikerül, akkor annak kezelésével a rhabdomyolysis is kezelhető. Tehát ha gyógyszer mellékhatásaként jelentkeznek az izomproblémák, akkor azt le kell cserélni. Súlyosabb esetekben kórházi tartózkodásra is szükség lehet, ilyenkor például helyreállítják a szervezet elektrolit-egyensúlyát, rehidratálják a testet, illetve kezelik az alapbetegséget is.

Szerencsére, néhány szélsőséges esettől eltekintve a rhabdomyolysis nem jár súlyos következményekkel, például végleges izomvesztéssel. Megfelelő kezeléssel visszafordítható az izmok károsodása. Súlyos esetben, elsősorban, amikor vesekárosodás is kialakult szövődményként, nemcsak gyógyszeres kezelésre, de akár dialízisre is szükség lehet.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!