Válasszunk fájdalomcsillapítót a hatóanyag alapján! Van, ami gyulladáscsökkentésre, lázcsillapításra is jó, de van olyan is, ami nem mindenkinek ajánlott. Nézzük, melyik hatóanyag mit tud!
Sokunknak legfeljebb egyféle lapul a táskájában, s akár a gyomrunk, a fejünk vagy a hátunk fájdul meg, annak segítségével próbálunk enyhíteni a kínjainkon. Holott nem biztos, hogy ez a legcélravezetőbb megoldás.
A német fogyasztóvédelmi szervezet, a Stiftung Warentest gyógyszerszakértői számos fájdalomcsillapító hatásosságát és vették górcső alá. Megállapították, hogy fájdalomcsillapításra az acetilszalicilsav, a diclofenac, az ibuprofen, a naproxen és a paracetamol hatóanyagok egyaránt alkalmasak, ám mégsem ajánlották egyformán mindenkinek, minden típusú fájdalomra.
Acetilszalicilsav
Ez a hatóanyaga például az aszpirinnek. Jól alkalmazható: enyhe vagy közepesen erős fájdalom esetén, ezenkívül csökkenti a lázat és a gyulladást. Alacsony dózisban (100 ml/nap) vérhígítóként is használható. Kevésbé szerencsés választás fogfájás esetén, tervezett műtétek előtti napokon, mert növeli a .
Nem ajánlott: 12 év alatti gyermekeknek, várandós nőknek a terhesség utolsó harmadában.
Mellékhatások: az ASS alkalmazása főleg okozhat. Ezenkívül sérülés esetén növeli a vérzés veszélyét.
A fájdalomtípusokra ajánlott gyógyszerek közül válasszunk
Paracetamol
Gyakran használják fej-, végtag- vagy fogfájás esetén, de általában jól alkalmazható enyhe vagy közepesen erős fájdalmak enyhítésére, , a várandósság teljes ideje alatt szedhető.
Nem ajánlott: májbetegségekben szenvedőknek, vagy olyanoknak, akik sok alkoholt isznak, mert tovább károsíthatja a májat. Alig hat gyulladásos eredetű,
például végtagfájdalom esetén.
Mellékhatások: túladagolva a paracetamol akár komoly májkárosodást is okozhat.
Ibuprofen
Általában fej- vagy fogfájás, végtag-, ízületi-, , sebfájdalom esetén használatos. Jól alkalmazható enyhe vagy közepesen erős fájdalom esetén, láz- és gyulladáscsökkentő is.
Nem ajánlott: a várandósság utolsó harmadában, orvosi javaslat nélkül pedig csak rövid ideig, és a lehető legkisebb adagban szabad használni.
Diclofenac
Elsősorban sportsérülések és ízületi panaszok esetén használatos. Jól alkalmazható enyhe fájdalom esetén, csökkenti a lázat és a gyulladások mértékét.
Nem ajánlott: 14 év alatti gyermekeknél, s a várandósság utolsó harmadában, akárcsak az ibuprofent, orvosi javaslat nélkül csak rövid ideig, és a lehető legkisebb adagban tanácsos szedni.
Naproxen
Kémiailag rokonságban van az ibuprofennel és a diclofenackal, és hasonló területeken alkalmazható. Vannak speciálisan menstruációs fájdalomra engedélyezett változatai. Bevált szer mérsékelt fájdalom esetén, lázcsillapító és hatású.
Nem adható: 12 év alatti gyermekeknek, s a várandósság utolsó harmadában.
Hogyan működnek az egyes fájdalomcsillapítók?
Az öt hatóanyag közül az első négy hasonló elven működik: akadályozzák a fájdalomreceptorok ingerérzékelését, ezáltal csökkenthetik a gyulladásokat is. Csupán a paracetamolnak más a hatásmechanizmusa: ez a gyógyszer a gerincvelőben és az agyban fejti ki a hatását. Ezért kevésbé alkalmas gyulladások csökkentésére.
Több hatóanyagot egyszerre?
A kombinált pirulák többféle fájdalomcsillapító hatóanyagot tartalmaznak. Ezek nem feltétlenül hatékonyabbak, de nagyobb a mellékhatások veszélye. A Stiftung Warentest értékelése szerint ezért kevésbé ajánlottak fájdalomcsillapításra.
Tartsuk be a használati utasítást!
Ha a fájdalomcsillapító pirulákat csak rövid időn keresztül, és a dobozukban mellékelt használati utasításban foglaltaknak megfelelően adagolva alkalmazzuk, akkor azt jól viseli a szervezet.
Túladagolva azonban az egyes fájdalomcsillapító hatóanyagok mellékhatásokat, máj-, gyomor- vagy vesekárosodást okozhatnak. Ezért orvosi javallat nélkül legfeljebb négy egymást követő napon, vagy egy hónapban összesen tíz napon alkalmazzuk - figyelmeztet dr. Kóczán István belgyógyász.