Mi a különbség a szociopátia és a pszichopátia között? Részletek itt.
Korábbi tanulmányok is felfedeztek már kapcsolatot a legfőbb emberi jellemvonások és az egyes ízek iránti preferenciák között, így például az édes ízek kedvelését a barátságossággal és az érzelmi stabilitással, míg a keserű ízekét a durva erkölcsi értékítéletekkel és az agresszív gondolatokkal, illetve viselkedéssel hozták összefüggésbe. Az Innsbrucki Egyetem kutatóinak fókuszába ugyancsak a keserű íz került, feltételezve, hogy annak kedvelése az emberi lélek sötét oldalára hívhatja fel a figyelmet.
Meglepő dolgokat árulhat el a személyiségről, ha valaki feketén issza a kávétA vizsgálatok során két kísérlet eredményeit vetették össze, pontosabban két online kérdőív segítségével közel ezer felnőtt válaszadó ízpreferenciáiról gyűjtöttek adatokat, illetve a résztvevőkkel kitöltettek négy különböző személyiségtesztet is. Így derült fény a keserű íz és a rosszindulatú személyiségvonások kapcsolatára, különös tekintettel a szadizmusra és a pszichopátiára, továbbá az első kísérlet eredményei szerint e körbe tartozik a nárcizmus és a machiavellizmus is.
"Mindent egybevetve az eredmények arra utalnak, hogy az emberek személyisége annál sötétebb, minél jobban kedvelik a keserű ételeket és italokat" - írták a kutatók a 2016-ban az Appetite című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban. Hozzátették azonban, hogy egyrészt a kísérleteknek megvoltak a maguk korlátai, másrészt a témakör kutatása is még meglehetősen korai stádiumban jár, tehát az eredményeket érdemes egyelőre a helyükön kezelni. Önmagában attól például, hogy valaki kedveli a keserű italokat, még nem feltétlenül szadista vagy pszichopata.
Forrás: health.com