Évek óta tele a világsajtó a mediterrán diéta jótékony hatásaival, most azonban kiderült, hogy az egyik legtöbbet hivatkozott 2013-as tanulmány kutatását valójában meghamisították - írja az USA Todayre hivatkozva a hvg.hu.
Meghamisították a kutatástA mediterrán diéta sok zöldségen, gyümölcsön, halon, valamint zsírokban gazdag magvakon és olívaolajon alapul. 2013-ban a New England Journal of Medicine-ben jelent meg az a spanyol kormány által támogatott tanulmány, amelyben azt állították, hogy egy zsírszegényebb diétához képest a mediterrán étrend 30 százalékkal csökkenti az agyvérzés és a szívroham kockázatát. A tanulmány hitelességét már korábban is kétségbe vonták, ám néhány napja a kutatók végül maguk is beismerték, hogy nem véletlenszerű volt az alanyok kiválasztása. Ez pedig az egész kutatás tudományos módszertanát megkérdőjelezi.
"A növényi alapú étrend nem egy hóbort"
Számos nemzetközi tanulmány után 2016-ban idehaza is megjelent az első tudományos minőségű írás a növényi alapú étrend létjogosultságáról. A cikk első szerzőjével, Szabó Zoltán dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakemberrel beszélgettünk. Korábbi cikkünkért kattintson!
A kutatásban ugyanis a 7 447 résztvevők közül egyeseknek az olívaolajban és magvakban gazdag mediterrán étrendet kellett követniük, míg másoknak egy zsírszegény diétát. Azt azonban, hogy ki melyik étrendet kövesse, nem véletlenszerűen határozták meg, hanem például egész családoknak írták elő ugyanazt az étrendet, de olyan is volt, hogy egy komplett falu ugyanazt a diétát követte a kutatásban.
Maga a folyóirat közölte, hogy egy éve tudnak a tanulmánnyal kapcsolatos problémákról, és azóta is a kijavításán dolgoztak, hogy most végül kicserélhessék a 2013-as tanulmányt egy újra. Ebben is szerepel ugyan, hogy a mediterrán étrendet követők kevesebb szívrohamot és agyvérzést kaptak, de a javított tanulmány már nem állítja direktben, hogy ez kizárólag a mediterrán diétának köszönhető.