A 2016-os év volt a valaha mért legmelegebb év a Földön, a 2017-es esztendő pedig a harmadik legmelegebb a 19. század vége óta. Mindez a globális felmelegedés jól érezhető hatása: az ENSZ Meteorológiai Világszervezetének (WMO) adatai szerint az átlagos földfelszíni hőmérséklet 1,1 Celsius-fokkal magasabb az iparosodás előtti időszak átlagánál. A klímaváltozás természeti katasztrófák egész láncát indította el már eddig is, hosszabb távú hatásairól pedig még csak feltételezéseink lehetnek. Annyi azonban már biztos, hogy a felmelegedés nemcsak környezeti károkat okoz, de az egészségünkre is súlyos hatást gyakorol. Egy új kutatás szerint a mentális betegségek előfordulását is növeli.
Gyilkos melegedés: így hat ránk a klímaváltozás
A globális felmelegedést mindannyian érzékeljük, hiszen mostanában valamennyi évszakban magasabb hőmérsékleteket tapasztalunk a korábban megszokottaknál. A mérsékelt égövön, ahol élünk ezt akár kellemesnek is gondolhatnánk, de számos hátulütője van a folyamatnak, például durván fenyegeti az egészségünket. Kattintson a részletekért!
A klímaváltozás meglepő hatása
A mentális zavarok előfordulása világszerte növekszik, az érintettek száma pedig jóval magasabb, mint gondolnánk: Magyarországon például a lakosság 30-40 százaléka érintett lehet. Bár a növekvő stressz és a civilizációs ártalmak is komoly szerepet játszanak a kialakulásukban, kutatók szerint a klímaváltozásnak is hatása van a mentális egészségünkre. A Massachusettsi Műszaki Egyetem és a Harvard Egyetem közös kutatásában megállapították: minden egyes Celsius-fok-emelkedéssel 2 százalékkal nő a mentális betegségek előfordulása.
A szakemberek szerint a nagy hőhullámok idején nem csak az olyan nyilvánvaló okok miatt szorul több ember orvosi ellátásra, mint a kiszáradás vagy a keringési zavarok. Az Egyesült Államokban és Mexikóban ugyanis nagyjából egy százalékos hőmérséklet-emelkedés hatására is megnőtt a depresszióval kezeltek, illetve az öngyilkossági kísérletek előfordulása.
A mentális zavarok előfordulása világszerte növekszikA kutatásban tíz éven keresztül gyűjtöttek adatokat több mint kétmillió ember egészségi állapotáról, elsősorban a mentális egészségre fókuszálva. Az eredmények szerint azokban a hónapokban, amikor az átlaghőmérséklet meghaladta a 30 fokot, egy százalékkal nőtt a mentális betegségek előfordulása. Az esős hónapok (amelyekben legalább 25 napon hullott csapadék) idején pedig már két százalékkal emelkedett a kezeltek száma. Persze, a klímaváltozás miatti környezeti katasztrófák még ennél is súlyosabb hatással vannak a mentális egészségre: azoknál, akiknek a családját vagy barátait érintette a 2005-ös Katrina hurrikán pusztítása, négy százalékkal nagyobb volt ezeknek a panaszoknak az előfordulása.
Nem tudni pontosan, hogy a klímaváltozás milyen módon hat a mentális egészségre, a probléma azonban igen összetett lehet a szakemberek szerint: a nagyobb környezeti hőmérséklet például befolyásolhatja egyes gyógyszerek felszívódását és hatását is.
Forrás: Daily Mail