Nehéz persze meghatározni, hogy mennyi időt kell éjszakánként ágyban tölteni, hiszen erre számos tényező hatással van. Az életkor előrehaladtával például egyre kevesebb óra is elég, hogy kellően kipihenjük magunkat, ahogy az is igaz, hogy egyénenként változó az alvásigényünk.

Az alváshiány már rövid távon is igen kellemetlen panaszokat okoz

Így vagy úgy azonban, de nem szabad félvállról venni a kérdést, hiszen az alváshiány valódi kockázatokat rejt magában, avagy ellenkező oldalról nézve: kipihenten sokkal egészségesebb és boldogabb állapotban tölthetjük el mindennapjainkat. Összeállításában a WebMD csokorba gyűjtötte a megfelelő mennyiségű és minőségűalváslegfontosabb egészségügyi előnyeit.

  • Könnyebben megy a tanulás

    Kialvatlanul kifejezetten nehéz bámire is koncentrálni, mi több, ilyenkor a tanulás sem megy túl hatékonyan. Ha pedig megfordítjuk, akkor elmondható, hogy tanulás után mindig jól jön egy kis szundítás az új információk tartós bevéséséhez. Mindennek hátterében az áll, hogy az alvás erősíti az agysejtek között kialakuló új kapcsolatokat, ezáltal tehát elősegíti, hogy új dolgokat sajátítsunk el.
  • Kevesebb baleset

    A közúti balesetek jelentős része minden évben a fáradtság számlájára írható. Az alváshiány ugyanis csökkenti a mentális teljesítőképességet, magyarul a kialvatlan emberek kevésbé motiváltak, borúsabb a hangulatuk, gyengébb a koncentrálóképességük, és összességében véve nem képesek elég tisztán gondolkozni. A jelenség ráadásul nem csupán az utakon jelent veszélyt: egy korábbi tanulmány szerint a kórházi műhibák mintegy harmada elkerülhető lenne, ha az orvosoknak elég idejük lenne, hogy kipihenjék magukat.
  • Jobb kedélyállapot

    Teljesen normális, ha valaki egy túl rövidre sikerült éjszakai pihenést követően morcosabb az átlagosnál. Az alváshiány miatt már rövid távon is levertnek, stresszesnek, ingerültnek és fáradtnak érezzük magunkat, hosszabb távon pedig komolyabb hangulati zavarok is felléphetnek, így például depresszió vagy szorongás. Érdemes lehet tehát átgondolni, vajon elég időt szánunk-e alvásra, amennyiben úgy érezzük, hogy összecsaptak a hullámok a fejünk felett.
  • Krónikus betegségek árnyékában

    Az alváshiány megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, mivel megemeli a vérnyomást, növeli az adrenalinszintet, valamint súlyosbítja a szervezetet érő stressz negatív hatásait. Emellett a cukorbetegség is nagyobb eséllyel alakul ki azoknál, akik éjszakánként kevesebb mint 5 órát töltenek csupán az ágyban. Ennek oka, hogy a test nem képes így olyan mértékben felhasználni a fő tápanyagaként szolgáló glükózt, ahogy arra szüksége lenne. Hosszabb távon ez megnöveli a diabétesz rizikóját.
  • Boldogabb percek az ágyban

    Nem feltétlenül a kapcsolat megromlása az oka, ha egy pár egy-egy alkalommal nem olyan hévvel veti magát a lepedőre, ahogy a hollywoodi filmekben látható. Az alváshiány miatt ugyanis alacsonyabb lehet a tesztoszteron nevű hormon szintje a szervezetben, ami mindkét nem esetében negatív hatással van a szexuális élénkségre. Öröm az ürömben, hogy a nők számára már alig egyetlen plusz alvással töltött óra is segíthet, hogy másnap könnyebben adhassák át magukat az élvezeteknek szerelmükkel.
  • Kevesebb ránc

    Nem érdemes szépíteni: az alváshiány miatt hamarabb megjelenhetnek a bőrön az öregedés jelei, mint ahogy egyébként szükségszerű lenne. Ez részben a kortizol nevű stresszhormonnak köszönhető, amelyet nagy mennyiségben termel a szervezet, amikor nem pihentük ki magunkat eléggé. A kortizol miatt csökkenhet a kollagéntermelés, márpedig ez az anyag elengedhetetlenül szükséges a bőr feszesen tartásához.
  • Búcsú a súlyfeleslegtől

    Ha éjszakáként kevesebb mint 6 órát töltünk csupán alvással, akkor felszaporodhatnak testünk zsírtartalékai. Ilyenkor ugyanis a szervezet túl sok inzulint termel, ami végül súlygyarapodáshoz vezet. Éhesebbé válunk, emiatt pedig hajlamosabbak leszünk zsírban és cukorban gazdag ételeket kívánni - ennek a csábításnak kifejezetten nehéz ellenállni.
  • Védekezés a megfázás ellen

    Azimmunrendszeris nagyobb hatékonysággal állítja elő a kórokozók ellen küzdő immunsejtjeit és fehérjéit alvás során, mi több, egyes proteineket kizárólag álmunkban termelünk. Ez az oka, hogy fáradtan hajlamosabbak vagyunk elkapni a nátha és az influenza vírusait is, továbbá pihenés nélkül a már kialakult betegségből is sokkal nehezebben gyógyulunk ki.
  • Nincs több álmos bólogatás

    Sokan ismerik az érzést, amikor fáradtan önkéntelenül is elalszanak néhány pillanatra. Ezek a mikroalvások általában fél másodperctől 15 másodpercig terjedhetnek, ami bár nem hangzik soknak, valójában mégis problémás következményei lehetnek, ha például vezetés vagy egy fontos tárgyalás közben esik meg velünk. A kellemetlen jelenség főként akkor lép fel, ha nem pihentünk eleget előző éjszaka.

Forrás: webmd.com

Mi a teendő, ha nemelég nyugodtak az éjszakáink, viszont gyógyszerek helyett inkább természetes módszerekkel szeretnénk álomba ringatni magunkat? Részletek itt.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!