Mindenkinek mondták gyerekkorában, hogy most már jöjjön ki a vízből, mert ráncos a keze. Az ujjakon lévő bőr reakciója, ha víz éri, hogy beráncosodik. Erre a legelterjedtebb magyarázat, hogy azért, mert a bőr felázik. A bőr azonban nem ázik fel, hiszen akkor máshol is ráncosodna - de nem ráncosodik, csak az ujjakon - írja az index.hu.
Az ujjak ráncosodása idegi válasz arra, hogy víz alatt mindent nehezebb megfogniTudta-e?
A papír vastagsága a milliméter töredéke, az okozott sebesülés pedig amilyen kicsi, annyira fájdalmas tud lenni. De miért fáj annyira, ha papírral megvágjuk az ujjunkat? Tudja meg írásunkból!
Korábban úgy gondolták, hogy az ujjak ráncosodásának hátterében az ozmózis nevű folyamat lejátszódása áll. Ennek lényege, hogy ha két oldat között egy áteresztő hártya - esetünkben a sejtmag - feszül, akkor az a kisebb vízmolekulákat beengedi a nagyobbakat nem. Vagyis a víz a bőr alatt lévő sejtek felé áramlik, amik megduzzadnak. Ez okozza a ráncosodást. Ezt az elméletet döntötték meg néhány évvel ezelőtt, főként annak fényében, hogy testünk többi részén nem ráncosodik a bőrünk.
Az evolúció lehet a ludas
Mint kiderült az ujjak ráncosodásának evolúciós oka lehet. A legújabb kutatásokkal azt bizonyították, hogy az ujjak ráncosodása egy idegi reakció, válasz arra a tényre, hogy víz alatt mindent nehezebb megfogni, mert síkos lesz a kezünk. A ráncosodásnak köszönhetően a tárgyakat könnyebb megfogni. A lábujjak ráncosodása pedig, a vizes környezetben való közlekedést könnyíti meg. Ez a folyamat a csimpánzoknál is megfigyelhető. A ráncosodást egyébként a vízre adott reakció következtében összehúzódó vérerek okozzák, amit a szimpatikus idegrendszer szabályoz.