Egy napszemüveg jóval több mint egyszerű ruházati kiegészítő, hiszen megfelelő lencsével védi a szemünket az UV sugaraktól is. A Napból érkező káros sugarak ugyanis nemcsak bőrünkre ártalmasak, de szemünket is károsíthatják: fokozzák a szürke hályog kialakulásának veszélyét, összefüggnek a makuladegenerációval és a kötőhártya bizonyos elváltozásaival is. Ezt azonban az évszázadokkal ezelőtt élő emberek még nem tudták, és bár napszemüvegek már akkor is készültek, sokuk teljesen más célt szolgált. Az Index gyűjtötte össze ezeket.

Milyen a jó napszemüveg? Ezekre figyeljen!

Milyen a jó napszemüveg? Jobban véd-e a káros sugaraktól a sötétebb lencse? Miért nem jó a fémkeret? Ezekre figyeljen napszemüveg vásárlásakor - kattintson!

Nero császár és szifiliszes betegek is hordták

Az eszkimó vadászok már évszázadokkal ezelőtt is elkészítették a maguk napszemüvegét, ehhez azonban még nem sötétített lencsét használtak. Az eszközt rozmáragyarból faragták, és egy vékony rést hagytak csak rajta, hogy szemüket a lehető legkevesebb fény érje. A ma ismert napszemüveghez hasonlót az írásos feljegyzések szerint a római Nero császár hordott, ennek lencséi csiszolt smaragdból voltak. Pontos leírás nincs arról, hogy a szemüveg hogy nézett ki, illetve az uralkodó hogyan használta, csak annyi olvasható a feljegyzésekből, hogy ezen keresztül jobban láthatta a gladiátorok küzdelmét.

A ma ismert napszemüvegeket a hollywoodi filmek tették népszerűvé

A napszemüveg Kínában is ismert volt: kicsit későbbi, 12. századi emlékek árulkodnak róla. Ezekről már többet lehet tudni: lencséik füstkvarc kristályból készültek, de ezek sem a napfénytől védték a szemet. A bírók használták, hogy - akárcsak manapság a pókerjátékosok - elrejtsék arckifejezésüket a tanúk kihallgatása közben, nehogy ezzel befolyásolják őket.

Később, a 18. század derekán már a napjainkban ismert napszemüvegekhez hasonló termékek voltak forgalomban, és elsősorban gyógyászati célokra használták ezeket. A 19. századtól például a szifiliszes betegeknek is felírtak sötétített lencsét, a betegség egyik tünete ugyanis a fényérzékenység volt.


Divatossá az 1900-as években váltak ezek a termékek, amikor egy Sam Foster nevű vállalkozó tömeges gyártásba kezdett, és Atlantic City strandjain árusította őket. A II. világháborúban a pilóták is így védték a szemüket a csillogástól - ekkor már Hollywood sikerfilmjeiben is állandó viselet volt, ami miatt a napszemüveg hordása világszerte népszerűvé vált.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!