Nem működik az e-recept-rendszer
Az ATV Híradójának nyilatkozó háziorvos szerint egyik betege azért nem tudta kiváltani a gyógyszerét, mert a rendszer 1889-et írt dátumként a receptre. "A kiállítás dátumaként a legutóbbi betegnél 1889-et nyomtatott rá, már a vonalkódban, miközben a rendes recepten ott volt természetesen az aznapi dátuma a gyógyszer felírásának. Na most, ilyenért például a patikus elküldheti a beteget."
Továbbra is gondok vannak az e-recepttel"Kinyomtatom ezt a receptet, akkor ez a recept úgy fog kinézni, hogy megjelenik rajta az a bizonyos vonalkód. Elvben" - mondta Héczey András háziorvos, aki a Híradó kérésére próbált egy e-receptet készíteni, ám a kinyomtatott recepten nem szerepelt a vonalkód, amelyet az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) rendszernek kellett volna generálnia.
Héczey András szerint ennek most valószínűleg az az oka, hogy karbantartás van, hiszen hétvégén nincs rendelés a háziorvosoknál, de vele már hétköznapokon is előfordult, hogy nem kapott vonalkódot a rendszertől, vagy hibás volt a kód, ami komoly fejfájást okozott a betegeknek.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint az e-recept áprilisi bevezetése óta sokat javult a helyzet, de még most is sokszor gondot okoz, hogy a háziorvosoktól érkező receptek nem felelnek meg a jogszabályoknak. Ez adott esetben akár a TB-felé végzett elszámoláskor is gondot okozhat a patikusoknak.
Hankó Zoltán hozzátette: "Van olyan, hogy egy felíráshoz kapcsolódóan akár két vagy három felírási igazolásnak a kinyomtatására is sor kerül, ami még egy jó szándékú betegmagatartás esetén is hordozza annak kockázatát, hogy kétszer-háromszor próbálkoznak ugyanannak a felírt gyógyszernek két vagy három felírási igazolással történő kiváltására."
Az elektronikus rendszer a jövő
László Imre egészségügyi szakpolitikus szerint ezeknek a gyerekbetegségeknek a többsége elkerülhető lett volna, ha nem a nulláról kezdik el felépíteni a rendszert. Mint mondta: "Első körben úgy lehetett volna igazán ezen javítani, ha átvesszük azoktól az országoktól a tapasztalatokat, amelyek már hosszú évek óta használják ezt, és nem próbálunk mindig, rossz szokásunkhoz híven föltalálni valami újat."
László Imre ennek ellenére hangsúlyozta, hogy az elektronikus rendszer a jövő, ennek nincs alternatívája, de a hibákat minél gyorsabban ki kell küszöbölni.