Túl sok stressz
A stressz életünk mindennapos része, de ha túlságosan sok ér bennünket belőle, az hosszú távon komoly betegségek kialakulásához is vezethet. Éppen ezért érdemes figyelni az alábbi tünetekre - ha sokat tapasztalunk belőlük, akkor keressünk valami stresszmentesítő elfoglaltságot.
A stresszt érthetjük hagyományos értelemben, de úgy is, hogy a testünket, illetve a szervezetünket , például hirtelen gyors súlyvesztés vagy túlzásba vitt diéták esetén. Emellett trauma hatására, mint műtét vagy szülés is jelentkezhet szőrzet- vagy hajvesztés.
Kemoterápia
A kemoterápia sok esetben a hajhagymák sejtjeit is megtámadja - ezért van, hogy az ilyen kezelés kapó betegek gyakran megkopaszodnak, és elvesztik többek között a szemöldöküket és a szempillájukat is. A kezelés vége után néhány héttel aztán elkezd visszanőni minden.
Az állandó stressz és a trauma is okozhat hajhullástAlacsony ösztrogénszint
Terhesség alatt a megnövekedett ösztrogénszint hatására sok nő tapasztalja, hogy besűrűsödik és megerősödik a haja, és ezzel együtt a testszőrzete is. Amikor az ösztrogénszint visszaesik, akkor az újonnan nőtt haj- és szőrszálak kihullanak. Menopauza után szintén lecsökken az ösztrogénszint, ezért ritkul meg az idősebb nők haja.
Nem megfelelő diéta
Ha bizonyos vitaminok és ásványi anyagok szintje a szervezetben nem elégséges, attól felborulhat a hormonális egyensúly, ami - többek között - szintén szőrzet illetve hajvesztést eredményezhet. A vashiány például jellemzően ilyesmit okoz.
Bőrproblémák
Bizonyos bőrbetegségek okozhatnak teljes, vagy foltokban történő hajvesztést - ilyen például az alopecia areata, egy autoimmun betegség, amely a hajhagymákat támadja meg.
Öregedés
Akopaszodássajnos korral jár, és szinte egyetlen idős embert sem kerül el. A testen a szőrzet általában kevésbé ritkul és gyengül meg, mint a fejen.
Forrás: prevention.com