Dacára azonban a téma népszerűségének, a válasz igen egyszerű: nem.

A tüdőrák magasan leggyakoribb kiváltó oka a dohányzás, pontosabban a dohányzás által a szervezetbe kerülő rákkeltő anyagok. A férfiak esetében legalább 85 százalékban, a nőknél legkevesebb 75 százalékban a cigaretta áll a betegség kialakulása mögött. Szintén beszédes tény, hogy a nemdohányzók között ritka a tüdőrák, és a meglévő tüdődaganatos esetek többségében is inkább más szervekről képződött áttétekről lehet beszélni.

A tüdőrák a legkönnyebben elkerülhető, mégis a leggyakoribb daganat. Becslések Magyarországon mintegy 30 ezer tüdőrákos beteg él.

A dohányzás további ártalmai

Ugyancsak gyakori kiváltó ok a dohányzás - aktív és passzív formájában egyaránt - egy másik súlyos légzőszervrendszeri probléma, az idült hörghurut, vagy más néven krónikus bronchitis létrejöttében. A tünetek között reggeli köpetürítés, köhögés, később nehézlégzés, előrehaladott stádiumban az oxigénhiány jeleként cianózis, a jobb szívfél-elégtelenség miatt a lábszárakon jelentkező vizenyő jelentkezhet.

Értelemszerűen pedig az idült hörghurutban szenvedők között gyakoribb a tüdőrák előfordulása, ám ez pusztán a problémák közös gyökerének, azaz a dohányzási szokásoknak tulajdonítható.

Fontos megjegyezni, hogy néhány tévhittel ellentétben a cigarettapapír égésekor keletkező anyagok szintén veszélyt jelentenek, tehát a "light" cigaretta sem jelent sokkal kevesebb kockázatot a daganat kialakulását illetően. Ellenben kisebb az esély a pipával és a szivarral, amelyek viszont a szájüreg, a nyelőcső és a gége rákjainak kialakulásában játszhatnak jelentős szerepet.

Jobb el sem kezdeni

A legjobb megelőzési módszer természetesen az, ha egyáltalán nem dohányzunk, sőt, el sem kezdjük azt. A soha nem dohányzókhoz képest ugyanis még azok is duplán veszélyeztetettek, akik legalább 15 éve abbahagyták a füstölést.


Felnőttként, nagyjából 30 éves kor felett ajánlott a tüdőszűréseken való rendszeres részvétel. A teljesen panaszmentes, tehát rutinvizsgálatok során felfedett páciensek gyógyulási esélyei sokkal jobbak, mint a már tünetek nyomán felfedezett betegeké. Tüdőrák gyanúját több panasz is felvetheti, így a nehézkes légzés, a vérköpés, a krónikus köhögés és a mellkasi fájdalmak.

Magyarországon évente megközelítőleg 6000 új tüdőrákos beteget regisztrálnak.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!