Mikór alakulhat ki pajzsmirigy-alulműködéssel élőknél súlyos szövődményként myxoedema kóma? Részletek itt.

Számos okból kialakulhat pajzsmirigy-alulműködés, így kiválthatja autoimmun eredetű megbetegedés (Hashimoto-betegség), jelentkezhet gyógyszerek mellékhatásaként, valamint értelemszerűen számolni kell ezzel olyan betegeknél, akiknek műtéti úton eltávolították a pajzsmirigyét. A felsoroltak közös pontja, hogy a szerv nem termel elegendő hormont ahhoz, hogy bizonyos testi funkciók megfelelően működjenek. Mindez súlyfelesleget, gyakori kimerültséget, bőrszárazságot, fázékonyságot, feledékenységet és akár még depressziót is eredményezhet.

A pajzsmirigy-alulműködés kezelése élethosszig tartó hormonpótlást igényel, ugyanakkor fontos szerep hárul az étrendre is. Kerülni kell például azokat az ételeket, amelyek befolyásolhatják a szervezetben a jód felszívódását. Emellett az alábbi ételeket is érdemes mértékkel fogyasztani.

Szóját tartalmazó ételek

A szója befolyásolhatja apajzsmirigyegyik hormonja, a tiroxin (T4) hasznosulását, éppen ezért a pajzsmirigy-alulműködéssel küzdők számára nem javasolt a tofu, a tempeh, a szójatej, illetve a szójatejet tartalmazó termékek, valamint az edamame fogyasztása.

Pajzsmirigy-alulműködés esetén érdemes kerülni a szójatartalmú ételeket

Nyers leveles zöldek

A nyers fodros kel, mustárzöld és spenót befolyásolhatja a szervezet jódfelszívó képességét. Szerencsére ebben az esetben csak arra kell figyelni, hogy az említett zöldségeket soha ne fogyasszuk nyersen, illetve ha mégis, akkor tegyük mértékkel.

Keresztes virágú zöldségek

Bár nagyon egészségesek és tele vannak értékes tápanyagokkal, a pajzsmirigy-alulműködéssel küzdőknek érdemes mértékkel fogyasztaniuk a karfiolt, a kelbimbót, a káposztát és a brokkolit. Alkalmanként és kis mennyiségben beilleszthetőek az étrendünkbe - ugyanez érvényes a retekfélékre is.


Kávé és zöld tea, kalciumban gazdag ételek

A koffein megzavarhatja a pajzsmirigyhormonok felszívódását. A kalciumban gazdag ételekkel pedig azoknak kell óvatosan bánniuk, akik gyógyszert szednek a pajzsmirigyükre, mivel ezek befolyásolhatják a gyógykészítmények hatását. Éppen ezért javasolt, hogy mindig teljen el legalább 4 óra a gyógyszer bevétele és a tejtermékek fogyasztása között.

Glutén

A gluténérzékenység, amely sokszor diagnosztizálatlan marad, gyakori a pajzsmirigybetegek körében. Éppen ezért a glutént tartalmazó élelmiszereket csak akkor fogyasszuk, ha biztosak vagyunk benne, hogy szervezetünk tolerálja ezt a gabonafehérjét.

Forrás: curejoy.com


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!