A pajzsmirigybetegségek között gyakoribb a túl- és alulműködés, de nem ritka, amikor a pajzsmirigy valamilyen ok miatt gyulladásba kerül. Tekintsük át, melyek lehetnek ezek a betegségek!
A betegség orvosi neve tireoiditisz (thyreoidea -itis, azaz gyulladás). A folyamat átmeneti túlműködést eredményez - amit átmeneti alulműködés követ, de az is előfordulhat, hogy nincsen változás a pajzsmirigy működésében.
Pajzsmirigy-gyulladás és a Hashimoto-tireoiditisz
A kutatójáról elnevezett betegség, másnéven autoimmun tireoiditisz, ismeretlen okból indul, és mint minden autoimmun betegségben, a szervezet itt is saját sejtjei ellen fordul. A gyulladás következtében legtöbbször alulműködés (hipotireózis) alakul ki.
Általában idős emberekben gyakori, és családi halmozódást mutat. Nőkben kb. 8x (!) gyakoribb, és társulhat néhány kromoszóma-zavarral is, mint a Turner-, a Klinefelter-szindróma, vagy a Down-kór.
A szervezet saját maga ellen fordul a pajzsmirigybetegség során
Melyek a pajzsmirigy gyulladás klinikai jellemzői?
A pajzsmirigy fájdalmatlan megnagyobbodása, gombócérzés a nyakon. Tapintásra megnagyobbodott, rugalmas, néha göbös.
A betegek mintegy 20%-ában észlelhető az alulműködés is, és néha társulhat hozzá egyéb belső elválasztású mirigy működésének zavara:
- cukorbetegség
- mellékvese-alulműködés
- mellékpajzsmirigy-alulműködés
- egyéb autoimmun betegség (vészes vérszegénység, reumás ízületi gyulladás, SLE, Sjögren-szindróma)
Kimutatása: a fizikális vizsgálat, a tünetek és a laborparaméterek alapján lehetséges.
Kezelése: mivel oki kezelése nincsen, a tünetek kezelhetőek, általában élethosszig tartó pajzsmirigyhormon-pótlás révén.
Egyéb pajzsmirigy-gyulladások
• szubakut óriássejtes tireoiditisz: valószínűleg víruseredetű betegség, hirtelen kezdődik, nyaki fájdalommal, hőemelkedéssel jár. Gyakran összetéveszthető fogászati betegséggel vagy torok- fülfertőzéssel. Jellemző lehet még a fokozott fáradtságérzés is.
Kezelése tüneti: aszpirin, szteroidok. Az állapot általában néhány hónap alatt lezajlik - elmúlik, de visszatérhet.
• rejtett limfocitás tireoiditisz: főként nőkön, és szülés után fordulhat elő, eleinte túl- később alulműködéssel.
Ritkán kezelendő, esetleg béta-blokkolóval a túlműködés tünetei. Az alulműködés idején pajzsmirigyhormon adandó, néhány hónapig. E betegség mintegy 10%-ban maradandó.