Mi az a psoriasis?

A psoriasis olyan bőrbetegség, amely a bőrt, körmöket és közvetetten az ízületeket érintheti. Krónikus, és sajnos a mai napig nem gyógyítható autoimmun betegségről van szó, mely a közhiedelemmel ellentétben másokra nem veszélyes, nem fertőző kialakulásában veleszületett hajlam és környezeti hatások is szerepet játszhatnak.

Apikkelysömörelőfordulása

A pikkelysömör a Földön mindenhol igen elterjedt betegség, területenként az összlakosság 1,5-3 százalékát érinti. Nyugat-Európában körülbelül ugyanannyian szenvednek psoriasisban, mint cukorbetegségben. Férfiakon és nőkön egyaránt gyakori, kezdődhet kisgyermekkorban, de előfordul, hogy csak serdülőkor után, igen sokszor csak a 40-50-es életévekben jelentkezik először. A részletekért kattintson!

Kezeléssel többnyire tünetmentessé tehető, de mindig lehet tartani a tünetek kiújulásától. A psorisasisnak több altípusa, megjelenési formája is van, általában egy betegre egy a jellemző, de egyszerre akár két-három típus is jelen lehet, és az is előfordulhat, hogy a betegen az egyik típust idővel egy másik vált fel.

Mi az a psoriasis vulgaris?

A psoriasis vulgaris, vagyis a plakkos pikkelysömör a betegség legelterjedtebb formája: a betegségben szenvedők körülbelül 90 százalékánál ezt a fajtát diagnosztizálják. Jellemzője a gyulladt, vörös foltos bőr, amit ezüstfehér színű pikkelyek borítanak. A foltok elsősorban a könyökön, a térden, a hajas fejbőrön és a hát alsóbb részein jelennek meg.
A guttált psoriasist számos apró, vízcsepp alakú elváltozás jellemzi a karon, a lábon, a fejbőrön vagy a törzsön. Gyakran gyermekkorban alakul ki.
A psoriasis a könyök környékén is jelentkezhet
A pusztulózus psoriasis jellemzője, hogy a bőrön gennyes, pirosas hólyagok jelennek meg, elsősorban a tenyéren és a talpon. Először bőrpír jelentkezik, majd ezt követően alakulnak ki a hólyagok és a psoriasisra jellemző pikkelyek.
Az erythrodermiás pikkelysömör a psoriasis gyulladásos formája, mely a testen lévő bőrfelület nagy részét érinti. Fő jellemzője az időszakosan jelentkező, igen erőteljes bőrpír, mely erős viszketéssel és fájdalommal jár együtt. Azoknak a betegeknek, akik az erythroderma jeleit tapasztalják magukon, azonnal orvoshoz kell fordulniuk. A betegség ezen formája ugyanis anyagcserezavarokat, elsősorban fehérje- és folyadékveszteséget okoz, ami súlyos betegséghez vezethet. A szervezet hőmérséklet-szabályozása összeomolhat, melynek szövődménye fertőzés,tüdőgyulladásés szívszélhűdés is lehet.

Mi az az inverz psoriasis?

Az inverz psoriasis a hajlatokban (a hónaljban, a mellek alatt, illetve a lágyékban) jelenik meg, vörös színű, horzsolásra emlékeztető formában. A psoriasis ezen formájára a pikkelyek nem jellemzőek, a bőr felülete sima, fényes. Az inverz pikkelysömör túlsúlyos embereknél gyakori, és a dörzsölés, verejtékezés miatt kialakuló irritáció okozza.
A bőrbetegség kezelése minden típusnál hasonló, általában nem az altípus határozza meg a választott kezelést, hanem a tünetek súlyossága. Enyhébb mértékű psoriasis esetében helyileg alkalmazható szerek, kenőcsök hozhatnak enyhülést a betegnek, míg súlyosabb esetben hatékony lehet a fototerápia, illetve a szisztémás szerek (immunszupresszánsok, A-vitamin-tartalmú gyógyszerek) is.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!