Felmérések és óvatos becslések szerint Magyarországon minden második, harmadik ember érez rendszeresen vagy rendszertelenül gyomorégést, vagy szembesül a refluxszal járó kellemetlen tünetegyüttessel. Mivel a betegségre még mindig többen kísérleteznek házilag, orvosi kivizsgálás nélkül - többnyire vény nélkül kapható készítményekkel - megoldást találni, arefluxhazai gyakoriságáról ezért csak becsült adataink vannak.

Civilizációs ártalmak

A refluxos megbetegedések száma szerte a világon emelkedik, és a felnőtt lakosság kb. 40 százalékánál jelentkezhetnek a kórkép gyanúját felvető tünetek. A gyomorsav rendellenes visszaáramlása okozta betegség a nőknél és a férfiaknál is azonos arányban fordul elő, szövődményei azonban inkább az erősebbik nemet sújtják, és az előfordulási gyakoriság a 40. életév felett növekszik.

A Magyar Gasztroenterológiai Társaság néhány évvel ezelőtti felmérésének eredményei minden ponton alátámasztják a civilizációs ártalmak szerepét a reflux esetében. A megkérdezett magyar reflux-betegek és veszélyeztettek egyötöde saját bevallása szerint ugyanis gyakran iszik alkoholt, 38 százalékuk dohányzik, 53 százalékuk pedig a túlsúlyos vagy elhízott. A felmérésben résztvevők nem titkolták azt sem, hogy gyakorta rendszertelenül étkeznek, és a stressz is a mindennapjaikhoz tartozik. És ha már stressz: egy egyszerű teszt kitöltésével utánajárhat, mennyire fenyegeti Önt a stressz! Az alkalmazásért ide kattintson!



A statisztikák tanúsága szerint a reflux a gazdaságilag és társadalmilag is fejlettebb országok civilizációs betegsége, és jórészt a modern életmód következménye, hogy előfordulása ilyen riasztó méreteket ölt. A divatos káros szenvedélyek is növelik a reflux rizikóját: a dohányzás, a kávé- és az alkoholfogyasztás is kockázati tényezőnek számítanak, ahogy a szinte minden betegség kialakulásában ludas stressz is.
A reflux a mai kor betegsége
Mindeközben nem elhanyagolható az a civilizációs tendencia sem, hogy még kiadós mozgással sem ellensúlyozzuk a fenti ártalmakat és az ülőmunkával járó káros következményeket, így a túlsúly is hozzájárul mindehhez.

A reflux leggyakrabban lefekvés után jelentkezik, ezért az esti panaszokat elkerülendő,alváselőtt 2-3 órával már nem tanácsos enni. Ez segíthet a savszint csökkentésében, ennyi idő alatt kiürül a gyomor is. Ezen emésztőrendszeri betegség tekintetében ugyanis különösen veszélyeztetettek azok, akik nem ügyelnek kellőképpen táplálkozásukra, azaz a zsíros, csípős és nehéz ételeket részesítik előnyben más élelmiszerekkel szemben, illetve azok, akik még lefekvés előtt is rendszeresen vacsoráznak.


Mi a megoldás?

Nem lehet elégszer mondani, hogy egy ilyen népegészségügyi problémát csak a rizikótényezők csökkentésével lehet visszaszorítani, illetve felhívni az emberek figyelmét arra is, hogy a betegség kezelhető, korai felismeréssel és gyógyszeres terápiával pedig megelőzhetők a későbbi, súlyosabb stádiumok és következmények, a fekélyek, nyelőcsőszűkület és akár a daganatos elváltozások is.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!