Létezik az ún. fehér zaj, mely jelentősen elősegíti a kisbabák nyugodt alvását. A rózsaszín zaj szintén hozzájárulhat az alvásminőség javításához, ám ez különösen az idősebbek körében lehet hatásos.
A kor előrehaladtával gyakran előfordul, hogy egyre rosszabbul alszunk, és ez a is hozzájárulhat. Az egyesült államokbeli Evanstonban található Northwestern Egyetem kutatói szerint mindkét problémára megoldást jelenthet a rózsaszín zaj.
Rózsaszín zaj és az alvás
A rózsaszín zaj egy kellemes, nyugtató hang, melyben minden oktáv egyenlő energiával rendelkezik. Kiegyensúlyozottan váltakoznak benne a magas és az alacsony frekvenciák. Nevét onnan kapta, hogy ezeken a frekvenciaértékeken a látható fény rózsaszínben jelenik meg.
A rózsaszín zaj az a háttérzaj, amit a hétköznapokban hallunk. A Northwestern Egyetemen kutatták, hogyha ezt a rózsaszín zajt bekapcsolják idős emberek számára, míg ők alszanak, nem csak az alvásuk minőségén tudnak javítani, de még a memóriájukat is élesíteni tudják.
Az alvásnak egy időszakát gyors-szemmozgás-nélküli (Non-Rapid-Eye-Movement, NREM) fázisnak vagy lassú hullámú alvásnak (LHA) nevezik, amely fontos a memória fejlődésének szempontjából. Ahogy öregszünk, azonban az LHA minősége csökken. Kutatások bebizonyították, hogy az NREM alvási szakasz az idősebb korosztály számára negatív befolyással bírhat a memóriára nézve.
Rózsaszín zaj kutatása
Dr. Zee és a munkatársai 13 idősebb személyt kértek fel, 60-84 év között, hogy vegyenek részt a kutatásukban. Minden felnőttnek egy éjszakát ál-szimulációban és egy éjszakát akkusztikus stimulációban kellett tölteniük, melyek között egy hét telt el. A akkusztikus stimuláció alatt rózsaszín zaj gerjesztette hullámokat küldtek az agy felé, miközben a kísérleti alanyok aludtak.
Mindkét kísérlet után a személyeknek kettő "visszaemlékezős" tesztet kellett kitölteniük: egyet mielőtt elmentek aludni, és egyet rögtön azután, hogy felkeltek. Átlagban háromszor annyira vágott az eszük azoknak, akik tényleg akkusztikus stimulációban vettek részt mint azoknak, akik csak az ál-stimulációban.
A rózsaszín zaj hatása a memóriára
"Ez egy innovatív, egyszerű és biztonságos, nem gyógyszerészeti felfedezés, ami nagyon sok embernek segíthet abban, hogy szellemileg egészséges maradjon." mondta Dr. Zee.
A kutatók tanulmányukban felfedezték, hogy a rózsaszín zaj egy egyszerű, biztonságos gyógyszermentes megoldást jelenthet az alvásproblémákra, további előnye pedig, hogy javíthatja az agy egészségi állapotát, és csökkentheti a korral járó memóriaromlás mértékét is.
8-9 óra alvás után is fáradt? Szakértőnktől megtudhatja, mi ennek az oka: nézze meg videónkat!
Forrás:
mindenamihallas