Dr. Fent Zoltán, a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika egyetemi adjunktusa szerint gyógyszerekkel vagy műtéti úton eredményesen kezelhetők, azonban nagy a kiújulás kockázata, ezért fontos az utókezelés és a kontroll. Az elhanyagolt krónikus melléküreg-gyulladás, akár szemgödör vagy koponyán belüli gyulladást is okozhat, sőt látásvesztéssel is járhat.

Az orrpolipműtét megszünteti a horkolást?

Ha a horkolás hátterében az orrpolip áll, akkor egészen biztosan meg fog szűnni a probléma. Ám ha egyéb oka is van a horkolásnak, a műtét akkor is javulást hozhat. További információkért kattintson!

Nem daganatos betegség

"Sokakban él az a tévhit, hogy daganatos elváltozásról van szó, ám az orrpolip valójában egy gyulladásos kórkép, amely a magyarok négy százalékánál fordul elő. Bármely életkorban kialakulhat, a tünetek intenzitása azonban az életkor előrehaladtával csökken" - mondja Dr. Fent Zoltán, aki a hajlamosító tényezők között említi egyebek mellett az orrsövényferdülést, a szénanáthát vagy a légszennyezettséget.

Az orrpolip tünetei

"Az orrpolip jellegzetes tünetei az orrfolyás, az orrdugulás, a szaglás- és ízérzés romlása, a nehézlégzés, a köhögés vagy fejfájás" - mondja Dr. Fent Zoltán, hozzátéve, hogy kezelésként leggyakrabban szteroid tartalmú orrsprayt vagy súlyos esetben szteroid tartalmú tablettát írnak fel a betegnek 1-3 hónapra.

Az orrpolip jellegzetes tünetei az orrfolyás, az orrdugulás, a szaglás- és ízérzés romlása

"Ezek a készítmények hatásosak, főleg, ha korai stádiumban fordul orvoshoz a beteg" - mondja Dr. Fent Zoltán kiemelve a folyamatos kontroll fontosságát. Az adjunktus szerint kiegészítő kezelésként ajánlani szokták a sóoldatos orrmosást, amely átjárhatóvá teszi a melléküregeket.

Műtétre is sor kerülhet

Amennyiben ezek nem bizonyulnak hatékonynak, vagy ha a betegség kialakulásában egyértelmű anatómiai eltérések vannak jelen - például szűk melléküregnyílások, elváltozások az orrmelléküregben -, akkor műtéti eljárásra van szükség az adjunktus szerint. Az endoszkóppal végzett beavatkozás lényege, hogy nyálkahártya sérülés nélkül megnagyobbítják az orrmelléküreget nyílásait, eltávolítják a váladékot és a polipokat, majd visszaállítják az orrmelléküreg szellőzését. Az utókezelés elengedhetetlen az adjunktus szerint, jelentős ugyanis a kiújulás veszélye. A műtét utáni állapot megtartásához sóoldatos átmosásra, az orrspray használatára és rendszeres kontrollra van szükség.


Súlyos szövődményei lehetnek

Dr. Fent Zoltán szerint ha nem kezelik időben, az orrpolip súlyos szövődményeket okozhat. A krónikusan gyulladt nyálkahártya táptalaja lehet a különböző típusú baktériumoknak és gombáknak, melyek tovább vihetik a gyulladást a környező szervekre. Ha nem kezelik, ritka esetben akár szemgödör vagy koponyán belüli gyulladás is kialakulhat.

Forrás: Semmelweis Médisarok


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!