Dohányzás
A dohányzás káros hatásaival ma már szinte mindenki tisztában van, az viszont újdonság lehet, hogy a megfázásos, influenzás időszakban a nikotin még több kárt okozhat szerevezetünkben. A nikotin ugyanis megemeli a kortizolszintet, miközben csökkenti a B-sejtek antitestképzését és a T-sejtek antigénekre adott válaszát, ezzel gyengítve az immunrendszerünk működését. Ha pedig az immunrendszerünk meggyengül, sokkal fogékonyabbak leszünk a különféle betegségekre.
"Azimmunrendszerolyan, mint egy vízágy"
A szervezet védekező rendszerében nincs karmester, a túlzott mosakodás nem szerencsés, a tudatos táplálkozás pedig döntő jelentőségű. Dr. Kádár János belgyógyász-immunológus segítségével igyekeztünk jobban megérteni az ember rejtélyes immunrendszerét. Korábbi cikkünkért kattintson!
Túlzott alkoholfogyasztás
Bár a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás után szervezetünk először felpörög, ez a hatása nem tart túl sokáig, néhány óra múlva ugyanis - kutatások szerint - a fertőzések legyőzésében óriási szerepet játszó fehérvérsejtjeink száma kritikus mértékben csökkenni kezd, miközben a citokinszint megemelkedik a vérünkben. Ennek a fehérjetípusnak a megemelkedése pedig azt jelenti, hogy az immunrendszerünk működése lelassult, kevésbé aktív, mint az italozás előtt.
Kialvatlanság
Alvás közben szervezetünk feltöltődik, regenerálódik, azalvássegít fenntartani az immunrenszerünk normális műúködését is - így a kórnikus alvászavar az immunrendszer károsodásának kockázatával is együtt jár. Azt sem szabad továbbá elfelejteni, hogy az alváshiány szerepet játszhat az elhízás, a cukorbetegség és amagas vérnyomáskialakulásában.
A stressz és a kialvatlanság is rombolják az immunrendszertStressz
Nem csak a fizikiai, hanem a lelkki megterhelés is nyomot hagy testünkön. Amikor ugyanis szervezetünknek folyamatosan a stressz okozta károk helyreállításán dolgozik, az immunrendszerünk kevésbé tud védekezni a különböző korokozók támasáda ellen.
Egészségtelen ételek
Ha túl sok cukor jut a szervezetbe, lecsökken a fehérvérsejtek képessége a kórokozók elnyelésére. Vagyis a nagy mennyiségű cukor elnyomja az immunrendszert és afertőzéselleni védekezés képességét. A cukor immunrendszerre gyakorolt hatása már a fogyasztás utáni fél órában érzékelhető és egészen öt óra hosszán keresztül eltart.
Forrás: care2.com