Az enyhébb napégés kezelésére számos növényi készítményt is használhatunk. Igen népszerűek a százlevelű rózsa alkoholos kivonatát tartalmazó készítmények, amelyek gyulladáscsökkentő és hűsítő hatásúak. A spray formájában alkalmazott kivonat a bőrön védőréteget képezve megakadályozza a kiszáradását. Az antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású kamilla szintén hatásosan alkalmazható különböző eredetű bőrgyulladások kezelésére.

A kamilla (orvosi székfű) az egyik legismertebb gyulladáscsökkentő gyógynövényünk

A kamillavirágzat forrázata lemosóként vagy fürdőadalékként is felhasználható. A körömvirágot régóta használják a népi gyógyászatban külsőleg sebgyógyításra és bőrgyulladások kezelésére. A körömvirágból házilag is készíthető forrázat, kivonatának alkalmazása külsőleg pedig elsősorban enyhe bőrgyulladások, napégés, valamint kisebb sérülések, lassan gyógyuló sebek esetén ajánlott. Fontos tudni, hogy a fészkes virágzatúak, így a kamilla és a körömvirág is okozhatnak allergiát.


Az orvosi aloé leveliből préselt poliszacharid tartalmú gél bőrgyógyászati felhasználása igen pozitív hatású, amellyel jól kezelhetőek az enyhébb bőrsérülések és a kisebb kiterjedésű égési sérülések. A lándzsás útifű friss levét és présnedvét is felhasználják bőrgyulladások kezelésére. Gyulladt bőrfelület kezelésére alkalmas borogatást készíthetünk a nagylevelű csodamogyoróból is. Egyes források különböző cserzőanyag-tartalmú növényeket (például tölgyfa, kígyólevelű keserűfű) is ajánlanak napégés kezelésére, ezek hatásossága azonban nem megfelelően bizonyított.

A leégés nemcsak nagyon egészségtelen, de igen csúnya és fájdalmas is tud lenni. Ha már megtörtént a baj, legalább az alábbiakra próbáljunk meg ügyelni, nehogy még rosszabbá tegyük az állapotunkat. Részletek!

Néhány növény kivonata véd a napsugárzás káros hatásaitól. A külsőleg alkalmazott őszi vérfű kivonat csökkenti az UVB sugárzás azonnali és egy nappal későbbi hatásainak egy részét (erősíti a bőr elaszticitását, gátolja a ráncképződést). A kendermagolaj is védi a bőrt az UVA és az UVB sugárzástól. Az olajban található linolénsav, A- és E-vitamin kiválóan átjut a bőrön keresztül, ezért külsőleges alkalmazása elősegíti a sebgyógyulást, és javítja a bőr állapotát. De azért jó emlékezni rá, hogy ezek nem napozó készítmények.

Forrás: gyogynovenylap.hu


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!