A menopauza kezdete átlagosan az 51. év körüli időszakra tehető. Korai klimaxról beszélünk, ha a tünetek a 40. év előtt jelentkeznek. Tudjon meg többet a változókorról és annak idő előtti megjelenéséről!
Mi a különbség a korai és a normál menopauza között?
A kor előrehaladtával a női ciklus először szabálytalanná válik, majd végül teljesen elmarad. Menopauzáról beszélünk, ha menstruáció az előző egy éven belül nem jelentkezett. Ezt az időszakot egyéb tünetek is kísérik: hangulati ingadozások, hőhullámok, alvászavarok, a szexuális vágy csökkenése, hüvelyszárazság a legjellemzőbb panaszok.
A ezzel megegyeznek, csak kialakulásuk időpontja tér el. Rendszerint 40 éves kor körül - van, akinél még korábban - megjelennek. Gyakoriságát tekintve a panaszok 15 és 29 év között 1000-ből 1, 30 és 39 év között 100-ból 1 hölgynél jelentkeznek.
Külső tényezők is előidézhetik a korai klimaxot
A korai menopauza gyakran korai petefészek elégtelenség következménye. A petefészkekben található petesejtek mennyisége az életkor előrehaladtával természetes módon csökken: 35 éves kor után a petefészkek folyamatosan öregszenek és átlagosan a nők 50 éves kora körül teljesen kimerülnek. A korai petefészek kimerülés esetén ez a folyamat előretolódik, a petefészkek idejekorán elvesztik hormontermelő és érett petesejt-képző funkciójukat, a korábban teljesen szabályos menstruációs ciklus felborul, majd teljesen elmarad.
A menopauza így rendszerint már 40 éves kor alatt, vagy annak környékén megkezdődik. Genetikai tényezők és autoimmun eredetű okok mellett a folyamatot külső tényezők is előidézhetik: sugárkezelés, kemoterápia, kétoldali petefészek eltávolítás, de a kiváltó ok sok esetben ismeretlen marad.
A menopauza már akár 40 éves kor alatt is elkezdődhet.
Már évekkel a korai klimaxot megelőzőn szabálytalanná válhat a menstruáció
A menstruáció a korai klimax megjelenését megelőzően, akár évekkel korábban is szabálytalanná válhat. Ilyenkor érdemes utána járni, mi okozza a panaszokat. Hosszabb ideje elmaradt menstruáció esetén először a terhességet zárjuk ki, majd bizonyos betegségek meglétét kutatjuk. Pajzsmirigybetegség is felboríthatja a korábban szabályos ciklust, ezt is ellenőrizzük - magyarázza dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont orvosa. A petefészkek állapotára pedig az FSH, LH, ösztrogén, progeszteron hormonok értékéből következtethetünk.
Kockázatokkal járhat a korai menopauza: tegyen ellenük!
A korai menopauza is a klimax jól ismert kockázatai hordozza: hatására nő a , illetve a szív- és érrendszeri betegségek veszélye. A terápia ezért egyfelől a tünetek kezelését, másrészt a szövődmények megelőzését és az életminőség javulását célozza meg. A tünetek hormonkezeléssel, vagy fogamzásgátló tablettákkal, antidepresszáns készítményekkel enyhíthetők. A szövődmények megelőzése és a közérzet javulása elsősorban
A csontritkulás megelőzését - az alkalmazott D-vitamin és kalcium tartalmú kiegészítők mellett - a rendszeres fizikai aktivitás segíti: ez lehet könnyű séta, futás, vagy bármilyen mozgás, amit szívesen végzünk. A testedzés hatására a lelki tünetek is javulnak, a stressz, depresszió is oldódik.
Zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonafélék mellett az étrendet érdemes a következőkkel kiegészíteni: hidegen sajtolt búzacsíra-, lenmag-, és máriatövismag-olaj. A csontok épségének megőrzését pattogatott amarántmag fogyasztásával segíthetjük. Ezen kívül fontos még a dohányzás elhagyása és a napi 2 liter magas kalcium és magnézium, de alacsony nátrium tartalmú ásványvíz fogyasztása.
Forrás: endokrinközpont