Hogy mik húzódhatnak az idő előtti menopauza hátterében, arról dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza beszélt.
Mikor beszélünk korai klimaxról?
A klimax rendszerint 50 éves kor körül köszönt be, melyre - jobban vagy kevésbé - a nők fel tudnak készülni. Hozzávetőlegesen 40 éves kor után ugyanis a petefészkek folyamatosan öregszenek és - apeteérésszempontjából - 6-8 év alatt teljesen kimerülnek. Ekkorra általában már túl vannak a nők egy vagy több szülésen, sőt a gyermekek már nagyobbak, így a nők készek maguk mögött hagyni egy újabb teherbeesés lehetőségét.
Mikor kell korai klimaxra gyanakodni?Igen ám, de előfordulhat, hogy a menopauza előbb, akár a 30-as években köszönt be, amikor normál esetben még javában tart a fogamzóképesség. Erre sajnos lelkiekben felkészülni nem igazán lehet - ám vannak olyan tényezők, melyek esetén nagyobb a rizikója.
Korai klimax tünetei
- Meddőség
- Menstruációs zavarok, illetve annak teljes leállása (ez utóbbi már egy későbbi fázis)
- Hőhullámok
- Ingerlékenység
- Fokozott verejtékezés
- Csökkent libidó
Ezek lehetnek a korai klimax okai
Genetika. Érdemes figyelembe venni, hogy ha a családban előfordult már korai klimax, akkor lehetséges, hogy nálunk is idő előtt fog beköszönteni.
Helytelen életmód. A helytelen életmódnak számtalan negatív hozadéka van. Ilyen többek között a korai menopauza. Ez egyrészt a dohányosokra igaz, mivel a cigarettának anti-ösztrogén hatása van. Emellett a túl alacsony BMI is korai klimaxhoz vezethet, mivel a zsírrétegben raktározódik az ösztrogén. Így azok, akik a normál BMI alatt vannak, kevesebb ösztrogénnel is rendelkeznek, így a raktáraik hamarabb kimerülhetnek.
Kromoszómarendellenesség. Vannak olyan kromoszóma rendellenességek, melyek szintén korai klimaxot okozhatnak. Ilyen pl. a lánygyermekeket érintő Turner-szindróma, amikor a két X kromoszóma egyike részlegesen vagy teljesen hiányzik. Mivel ekkor a petefészkek fejletlenebbek, korán ki is merülhetnek - mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.
Autoimmun betegségek. A rheumatoid arthritis, valamint az autoimmun pajzsmirigyzavarok is okozhatják a problémát, mivel ekkor a szervezet saját maga ellen fordul, ami érintheti a petefészkeket is.
Epilepszia. Az epilepsziában szenvedők egy részénél szintén korai menopauza figyelhető meg, mivel idő előtti petefészekelégtelenség alakulhat ki náluk. Egy korábbi tanulmány szerint míg az egészségesek körében csupán 1%-nyi a korai menopauza, addig az epilepsziások esetén 14%.
Mit lehet tenni korai klimax esetén?
Amennyiben az érintett gyermeket szeretne, úgy nagyon fontos, hogy a fent említett tényezők esetén mihamarabb vizsgáltassa ki magát, mivel a klimax hosszú éveket ölel fel, és ha már
az elején kiderül a probléma, akkor lehetséges teherbe esni (főleg ha hormonpótlást is kap).
Amennyiben a tüneteket szeretné megszüntetni, célszerű különböző természetes módszereket kipróbálni, ám ha a panaszok nagyon zavaróak és kihatnak a mindennapokra, akkor a
hormonterápiát érdemes alkalmazni.
Forrás: Nőgyógyászati Központ