A genetikának köszönhető?
Az említett tanulmány adatai szerint a korán kelők között 35 százalékkal ritkábbak a depressziós tünetek, ami a genetikájuknak köszönhető. Az is kiderült, hogy ezek az emberek leginkább nőneműek és az idősebb korosztályba tartoznak, és általánosságban is elmondható róluk, hogy jobb a közérzetük. Az éjszakai baglyok számára öröm lehet az ürömben, hogy a késői kelésre hajlamosító génjeik egyúttal intelligensebbé is teszik őket, talán azért is, mert több időt töltenek olvasással, miközben hosszabb ideig vannak ébren.
A genetikától függ, mennyire vagyunk koránkelő típusok? (Fotó: 123RF)Tudósok 327 új génrészt fedeztek fel, amelyek meghatározhatják, hogy valaki hajnali pacsirta vagy éjszakai bagoly. Arra is rájöttek, hogy a két típus szervezete másképp dolgozza fel a koffeint, így megeshet, hogy egy éjszakai bagoly szervezetében tovább marad benne, és így hosszabb ideig tartja ébren a nap végén. Bár már korábban kiderült, hogy a két vagy több műszakban dolgozók, akik éjszaka (is) dolgoznak, hajlamosabbak a depresszióra, ez a legnagyobb genetikai tanulmány, amely arra az eredményre jutott, hogy az éjszakaibagoly-génekkel rendelkezőknél nagyobb a betegség rizikója.
A depresszió nem azonos azzal a hangulati nyomottsággal, amelyről az első kávé után panaszkodunk a borongós és hideg reggeleken a munkahelyünkön. Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk rá? Kattintson!
Nagyobb a kedélybetegségek rizikója
Mike Weedon, az University of Exeter Medical School professzora, a kutatás vezetője elmondta, hogy sok embert vizsgáltak meg, és igen erős bizonyítékokat találtak arra, hogy az éjszakai baglyok esetében nagyobb a mentális egészséget érintő betegségek rizikója. Ilyen a depresszió és egyéb kedélybetegségek mellett a skizofrénia is. Hozzátette, hogy további vizsgálatok szükségesek, hogy pontosan megértsék a két dolog közötti kapcsolatot.
Dr. Sam Jones, aki szintén részt vett a kutatásban, úgy nyilatkozott, hogy az egyik ok az lehet, hogy az éjszakai baglyoknak sokkal nagyobb erőfeszítést jelent, hogy ugyanabban az időpontban kell reggelente felkelniük és munkába menniük, mint a hajnali pacsirtáknak. Ha valakinek folyamatos harcot kell vívnia természetes belső órájával (és a génjeivel), akkor ez érthető módon negatívan hat a mentális egészségére.
Forrás: dailymail.co.uk