Nagyanyáink még tudták, mára viszont nagyon elfelejtettük ezt az egyszerű módszert.
Nincs is annál nagyobb kincs, mint magunk által megtermelt növényeket fogyasztani, frissen a kertből learatva. Biztosan tudhatjuk, hogy az a növény milyen talajban, milyen körülmények között fejlődött és hogyan volt táplálva, kezelve. Ennél egészségesebb megoldást aligha tudnánk elképzelni.
Annak érdekében, hogy saját magadra, a termesztett növényeidre és az ökoszisztémára is oda tudj figyelni egyszerre, szeretnénk megosztani veled néhány növénytársítási tippet.
A növénytársítás módszere
A permakultúra az ökológiai rendszerek természetes folyamatait veszi alapul és ennek nyomán alkotja meg a lehető legjobb növénytársítási technikákat annak érdekében, hogy vegyszerek nélkül a természet védőmechanizmusaira támaszkodva a növények egymást segítve fejlődhessenek a lehető legjobban, kikerülve az őket veszélyeztető betegségeket és kórokozókat.
Ha okosan szórod el a megfelelő növény vetőmagokat, a lehető legkisebb energia befektetéssel a legkörnyezetkímélőbb módon leszel képes megtermelni magadnak és családodnak a szükséges zöldségeket. Figyeld, hogy miket érdemes egymás közelébe vetni!
Paradicsom és bazsalikom/ körömvirág/ sarkantyúka
A paradicsom mellé érdemes a fentebb sorolt növényeket vetni vagy cserépben elhelyezni, mivel ezek növelik a hozamot és taszítják a zöldség kártevőit.
Sárgarépa és hagyma
Ez a két zöldség nagyon jó társa egymásnak a veteményesben. Támogatják egymást a kártevők elleni küzdelemben, mivel egyik a másik kártevőit taszítja.
Burgonya és torma/zöldbab
A torma növeli a burgonya ellenálló képességét a betegségekkel szemben. A zöldbab nagy segítségedre lesz, hogy ne kelljen vegyszert használnod a krumplibogarak távol tartására.
Káposzta és rozmaring
A rozmaring erős aromás illata elűzi azokat a kártevőket, amelyek a káposztát károsítják, mint a káposztalegyek.
Spárga és büdöske
A büdöske a rovarok számára kellemetlen illatanyagot áraszt, így képes távol tartani a kártevőket a spárgától.
Retek és saláta/ hagyma
A retek mellett jó döntés elvetni salátamagot vagy elduggatni hagymát, mivel az őt megtámadó bolhák ellen gátló hatással rendelkeznek.
Répa és bab
A répa mellé érdemes leszórni babszemeket, mivel a bab nitrogénben gazdaggá teszi a talajt, ezt pedig a répa szépen fel tudja használni a növekedéséhez.
Káposzta és sarkantyúka
A sarkantyúka egy nagyon hasznos virág, amely amellett, hogy színt visz a veteményesbe, képes megvédeni a levéltetvektől és a káposztalepkéktől a káposztaféléket.
Saláta és menta
A menta erős aromáját a csigák és az egyéb kártevők sem igazán kedvelik a mi nagy örömünkre, így távol tartva őket a salátától és a veteményes többi tagjától is. Érdemes cserépben az ágyás mellé helyezni, mert nagyon gyorsan terjed.