A varázsmogyoró (hamamelis) valóban varázslatos gyógynövény, melyet különösen azoknak érdemes kipróbálnia, akik szeretnének megszabadulni a bőrproblémáktól, pattanásoktól, korpásodástól.
A varázsmogyoró az észak-amerikai indiánok egyik legfontosabb gyógynövénye volt, a belőle készült erős főzetet főleg gyulladásos betegségekre és sérülésekre alkalmazták. A varázsmogyoró kérgéből, illetve leveléből készült kivonat tanninokban, flavonoidokban és aromás olajokban nagyon gazdag, gyulladáscsökkentő, összehúzó, baktérium- és vírusölő hatásai egyaránt vannak. Külsőleg használva különösen hasznos, számos bőrproblémát sikeresen kezelhetünk vele.
Egyáltalán nem ajánlott azonban a varázsmogyorót elfogyasztani (pl. tea formájában)! A benne lévő hatóanyagok ugyanis mérgezőek lehetnek.
Bőrszépítő varázsmogyoró
A varázsmogyoró nagyszerű ápolója a problémás bőrnek: a pattanások, tág pórusok, mitesszerek ellen egyaránt bevethető. Frissíti és tisztítja a bőrt, segít megakadályozni a pattanások és mitesszerek kialakulását, emellett pedig a bőr gyulladását is enyhíti. A túlzott zsírosodást is képes csökkenteni, és az elhalt hámsejteket is eltávolítja, ennek köszönhetően használata után a bőr sokkal egészségesebbnek és egységesebbnek tűnik. A varázsmogyorót keverhetjük más, bőrszépítő és -gyógyító anyagokkal, például mézzel vagy aloe verával is, így tovább erősíthetjük ezeknek a gyógyító hatásait.
A borotválkozás utáni kellemetlen tünetek, viszketés és égő érzés ellen is hatásos a hamamelis, különösen azoknak érdemes kipróbálni, akik hajlamosak arra, hogy megvágják magukat, vagy a bőrük érzékenyebben reagál a borotválkozásra. A varázsmogyoró összehúzza a vérereket, felfrissíti a bőrt, megelőzi az esetleges apróbb sebek elfertőződését is. Egy evőkanál varázsmogyoró-kivonatot keverjünk el egy deci vízben, majd egy keveset öntsünk a tenyerünkbe, és "paskoljuk" át vele a borotvált területet. Várjunk tíz percet, majd langyos vízzel mossuk le a bőrt.
Annak is érdemes kipróbálnia a hamamelist, aki erősen izzad, összehúzó, frissítő és antibakteriális hatásai nemcsak az izzadást csökkentik, de a kellemetlen szagokat is megelőzik. A varázsmogyoró egyaránt alkalmazható a hónaljban, a lábon, a tenyéren, sőt akár még az arcon is! Egy tiszta vattapamacsot itassunk át varázsmogyoró-kivonattal, és töröljük át ezzel a problémás területeket. Naponta akár több alkalommal is megismételhetjük!
Mivel a varázsmogyoró a gyulladásokat is csökkenti, az érzékeny bőrrel összefüggő panaszokat, sőt még a viszketést is enyhíti, ezért olyan krónikus bőrbetegségek ellen is hatásos lehet, mint például az ekcéma vagy a pikkelysömör.
Erősíti az ereket is
A varázsmogyoróban található vegyületek erősítik a vénák falát, segítenek visszaadni a rugalmasságukat, így nagyszerűen enyhítik a vénatágulattal, kapcsolatos problémákat, sőt még a fájdalmakat is! A varázsmogyorós borogatás például csökkenti a lábon található visszerek "láthatóságát", duzzanatát: tegyünk egy evőkanálnyi varázsmogyoró-kivonatot egy csésze langyos vízbe, mártsunk bele egy tiszta, puha törülközőt, alaposan csavarjuk ki, majd ezt tegyük az érintett területre. A borogatást 10-15 percig hagyjuk a lábon!
Korpásodás ellen
A korpásodást a bőrön elszaporodó gombák is okozhatják, ráadásul a korpásodás nemcsak esztétikai probléma, de kifejezetten kellemetlen is lehet a viszketés vagy éppen a száraz, húzódó fejbőr. A varázsmogyoró azonban a korpásodás ellen is hatásos lehet. A felhígított varázsmogyoró-kivonattal dörzsöljük át a fejbőrt minden hajmosás előtt, hatni legalább 5-10 percig, és csak ezután használjuk a szokásos samponunkat. Ha csak szeretnénk megelőzni a korpásodást, elég hetente egyszer alkalmazni a varázsmogyorót.
Hogyan kezeljük a felnőttkori pattanások - nézze meg videónkat!