Miért van szükség a vércukor mérésére?
A vércukormérővel végzett, rendszeres önellenőrzés rendkívül fontos lehet a cukorbetegek számára, akik ezeknek az eredményeknek a segítségével tudják meghatározni, hogy éppen mit és mennyit ehetnek, szükséges-e többet mozogniuk, illetve mennyi gyógyszerre van pillanatnyilag szükségük. Megtanulhatják, hogyan függenek össze az egyes élelmiszerek a vércukorértékekkel, illetve hogyan hatnak ezekre a különféle betegségek, állapotok. Vagyis jobban kiismerhetik általuk testük működésének mechanizmusát.
Ennek eredményeképpen a mindennapjaik jobban szervezhetővé válnak - és persze ami a legfontosabb, egészségesek maradhatnak: mindenekelőtt is nem kell tartaniuk a diabétesz súlyosabb, érkárosító, ezen keresztül pedig legtöbbször a szemeket vagy a lábakat érintő szövődményeitől. Másrészt akkor is kulcsfontosságú, hogy méréseink rendszeresek és pontosak legyenek, ha babát várunk, hiszen a rosszul kezelt diabétesz megnöveli a vetélés és a szüléskor jelentkező problémák valószínűségét. Ha pedig eredményeinket rendszeresen leírjuk (ami nagyon ajánlott), akkor nagyobb mintázatokat is átláthatunk, amelyek nemcsak nekünk, hanem orvosaink számára is igen hasznosak lehetnek.
Mi számít megbízható otthoni eredménynek?
A legtöbb otthoni készülékkel mérve /- 15 százalékkal eltérhetnek eredményeink a laboratóriumi körülmények között végzett vérvizsgálat eredményeitől, de ez még elfogadható. Precízebb készüléket is találhatunk persze, ha viszont ennél jelentősebb eltéréseket észlelünk (bizonyos régebbi készülékek esetében ugyanis megeshet, hogy akár 20 százalékos eltérés is tapasztalható), akkor ne tekintsük az eszközt megbízhatónak. Vércukormérő készülékeknél a tesztcsíkok minősége is számít, hiszen ha nem szívnak fel elég vért, akkor nem adnak pontos értéket, de jó, ha tudjuk, hogy egy gyengébb minőségű készülékre a hőmérséklet, a fény és a páratartalom is (káros) hatással lehet. Igyekezzünk hát olyan eszközt keresni, amelynek működését ezek a tényezők nem befolyásolják, illetve amelyet könnyű tisztítani és egyszerű használni, mert ezzel is minimalizáljuk a téves mérés lehetőségének esélyét. Ha túl bonyolultnak érezzük készülékünk használatát, akkor inkább keressünk egy másikat, amely már jobban megfelel az igényeinknek - hosszú távon csakis jól járhatunk ezzel a lépéssel.
A megbízható készülékek, illetve mérések fontosságára a másik irányból közelítve is könnyen ráláthatunk: ha ugyanis készülékünk nem mér pontosan, akkor nem a megfelelő inzulinadagokat adjuk majd be magunknak, ráadásul leírt vagy a gépben rögzített értékeink naplója is téves lesz, orvosaink pedig ebből fognak aztán (értelemszerűen úgyszintén téves) következtetéseket levonni, kezeléseket meghatározni. Ezért is fontos, hogy szakértők (elsősorban az orvosunk) véleményét is kikérjük a készülékválasztás előtt, utána pedig olvassuk el alaposan a tájékoztatót, és tartsuk be a használat szabályait - beleértve például az alapos kézmosást is, amely majd' minden készüléknél alapvető a pontos mérésekhez.