Mi az alagút szindróma?
Alagút szindróma az összefoglaló neve annak a fájdalommal, zsibbadással, izomgyengeséggel járó tünetegyüttesnek, amelyért az adott területet beidegző idegnyomódások felelősek. Az alagút kifejezést indokolja, hogy tulajdonképpen egy szűk anatómiai résről van szó, amelyben idegek és erek futnak az inak között. Ha ebben az alagútban valamilyen gyulladás, duzzanat, vizenyő keletkezik, ez a szűk csatorna még inkább összenyomódik, és elkezdi nyomni az idegeket és az ereket. Ennek következményként jelentkeznek aztán a panaszok a kezdeti zsibbadástól a később bekövetkező érzéskiesésig és fájdalomig. Súlyos esetben kialakulhat izomgyengeség és izomsorvadás is az ideg által ellátott területen.
Ilyen anatómiai csatornák, alagutak több testtájon vannak, de leginkább mégis a kézben lévő kisízületeknél, a könyöknél és a csuklónál üti fel a fejét a probléma. Mindenképpen gyanakodni kell a tünetegyüttesre, ha a kar, illetve a kéz, az ujjak zsibbadni, fájni kezdenek. Szakmailag éppen az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy a szakorvos meghatározza a meglehetősen általános tünetek okát, felállítsa a pontos diagnózist.
Hogyan gyógyítható?
Ha az érintett területre helyi célzott gyulladáscsökkentőt juttatunk, akkor az injekció után viszonylag rövid időn belül nagyon jelentős javulás jön létre. Ezzel a módszerrel ugyanis az a probléma szüntethető meg, amely az összenyomódást okozza. Ennek a speciális technikának alapfeltétele, hogy pontosan ismerjük az alagút anatómiai elhelyezkedését - mondja a szakértő.
Gyakran már az első injekció is megszünteti a fájdalmat, de az is lehetséges, hogy a teljes javuláshoz ismétlésre van szükség. Adott területre legfeljebb két injekció adható 3 hetes különbséggel. Amennyiben szteroidot alkalmazunk gyulladáscsökkentőként, nagyon fontos, hogy a nyerhető előnyök mellett tisztában legyünk a kezelés határaival és a mellékhatásokkal is.
A kéz zsibbadása alagút szindrómát is jelezhetJól kell terápiát választani
Azoknak, akik nem szeretnének gyulladáscsökkentőként szteroidokat alkalmazni, vagy akiknek nem feltétlenül szükséges ez a megoldás, jó alternatívát jelenthetnek az orvosi kollagénterápia és a lökéshullám-kezelés. Az első, injekciós eljárással szintén elérhető a gyulladás csökkentése, sőt a gyors fájdalomcsillapítás mellett a szöveti képleteket is meg lehet erősíteni, ami hosszú távú fájdalomcsökkenést eredményez.
Mit kell tudni a Carpalis alagút szindrómáról?
Ha többet szeretne megtudni erről a betegségről, kattintson!
A szintén természetes működési elvű lökéshullám-terápia oldja a mozgásszervi fájdalmat okozó triggereket, élénkíti az anyagcserét és a vérkeringést, és nemcsak a fájdalmat csökkenti, de a sérült szövetek fokozatos regenerálásával az okot is képes megszüntetni. Már egyetlen kezelésnek is érezhető a hatása, tartós javulás azonban 3-6 kezelés után jelentkezik.
Az alagút szindróma esetében is fontos tudni, hogy nem szükséges együtt élni a fájdalommal, nem kell belenyugodni életminőség-rontó hatásába, hanem szakorvosi segítséggel el kell kezdeni a hatékony, biztonságos terápiák alkalmazását. Végső megoldásként a műtét is szóba kerülhet.
Forrás: Fájdalomközpont