A zsibbadásnak sok oka lehet, ezek egy része teljesen banális (pl. túl sokáig tartjuk kényelmetlen helyzetben a kezünket, lábunkat), de súlyos krónikus betegségek tünete is lehet a zsibbadás. Mit tehetünk azért, hogy minél ritkábban zavarja meg a mindennapjainkat a zsibbadás?

Természetesen, a legfontosabb feladat annak kiderítése, hogy nem áll-e valamilyen betegség a vissza-visszatérő zsibbadás hátterében. A zsibbadás lehet többek között a cukorbetegség, pajzsmirigybetegség vagy más, az idegrendszert, illetve a keringési rendszert érintő probléma is.

A zsibbadás ugyanakkor vitamin- és ásványianyag-hiányra is utalhat. Gyakran zsibbadhat például azoknak a keze vagy a lába, akik túl kevés magnéziumot, illetve B12-vitamint fogyasztanak (esetleg felszívódási zavarokkal küzdenek). Ügyeljünk tehát arra, hogy elegendő jusson ezekből a tápanyagokból a szervezetünkbe, fogyasszunk rendszeresen banánt, avokádót, zabot, sajtot, joghurtot, aszalt gyümölcsöket, olajos magvakat és sötétzöld leveles zöldségeket. B-vitamin-komplexet, illetve magnéziumot tartalmazó étrend kiegészítőt is szedhetünk.

Gyakran zsibbad a keze, lába? Változtasson az életmódján!

Mivel a szoros összefüggésben áll a vérkeringéssel, illetve az idegek egészségével, minden olyan tevékenység, mely ezekre hatással van, a zsibbadás esélyét is növeli vagy csökkenti. A három legfontosabb tényező a mozgás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás. A rendszeres mozgás serkenti a vérkeringést, az oxigéndús vér gyorsabban jut el a sejtekhez, összességében egészségesebbek leszünk tőle (ráadásul jelentősen csökkenthetjük a mozgással például a cukorbetegség kialakulását is). Az alkohol és a dohánytermékekben található vegyületek ugyanakkor az idegrendszerre és a keringésre is rossz hatással vannak, hosszú és rövid távon egyaránt károsíthatják a vérereket, ezért, ha szeretnénk enyhíteni a zsibbadást, akkor érdemes ezekről lemondani.

Mivel a zsibbadást sokszor az okozza, hogy túl sokáig ülünk, fekszünk (szinte teljesen mozdulatlanul) ugyanabban a testhelyzetben, rendszeresen iktassunk be szüneteket, amikor egy kicsit felállunk, nyújtózkodunk, megmozgatjuk a tagjainkat. Ez nemcsak a tesz jót, de a figyelmünket és a kreativitásunkat is "felfrissíthetjük". Ha számítógéppel dolgozunk, a pihenés a szemünk egészségét is segít megőrizni!

Ha a zsibbadás a lábainkat érinti a legtöbbször, ellenőrizzük a cipőinket! Csak olyan lábbelit viseljünk, ami nem túlságosan szűk és a lábujjainknak is elegendő helye van benne. Ez különösen fontos lehet a diabéteszeseknek.

Gyógynövények a zsibbadás ellen

Néhány gyógynövényt, fűszernövényt is bevethetünk a jobb vérkeringés érdekében, a zsibbadás megelőzéséért. A kurkuma (illetve az abban található, kurkumin nevű hatóanyag) nemcsak a vérkeringésünkre van jó hatással, de a gyulladásokat is csökkenti. Adjunk egy teáskanálnyi őrölt kurkumát 2 dl tejhez, melegítsük fel, majd mézzel ízesítve igyuk meg! Vízből és kurkumából készült pasztával is bekenhetjük a zsibbadó testrészt (5-10 perc után mossuk le langyos vízzel). A fahéj fogyasztása különösen ajánlott a cukorbetegeknek, mert a vércukorszintre is kiegyensúlyozó hatással van, emellett pedig a vérkeringésünket is serkenti.

Ezek a kurkuma előnyei - nézze meg videónkat!


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!