Zsírban oldódó vitaminokat nem szükséges mindennap bevinnünk a szervezetünkbe, mert testünk a májban és a zsírszövetekben képes tárolni ezeket. A zsírban oldódó A-, D-, E- és K-vitaminból csekély mennyiségre van szükség az egészség megtartásához - hiánybetegségük így ritka, ezzel szemben a raktározhatóság miatt túladagolhatóak (bár nem könnyen, és semmiképp sem hétköznapi táplálkozással - inkább csak az óriási dózisokat tartalmazó tabletták veszélyesek). A zsírban oldódó vitaminok akkor sem vesznek el az élelmiszerekből, ha megfőzzük ezeket. Az alábbiakat érdemes még tudni róluk.

A-vitamin

Túl azon, hogy segít a szemnek alkalmazkodnia a fényviszonyok változásaihoz, a csont és a fogak fejlődésében és azimmunrendszerszabályozásában is kulcsszerepet játszik. A szem, a száj, az orr és a tüdő nedvességének fenntartásához is hozzájárul, továbbá antioxidáns vitamin. Az A-vitamint a máj tárolja, és nagyon lassan ürül ki a szervezetből - kiegyensúlyozott táplálkozással tehát bőségesen biztosítani tudjuk, hogy elegendő maradjon belőle a szervezetünkben. Leginkább tejtermékek, halak és a máj tartalmazza, illetve a narancsszínű zöldségek, gyümölcsök: a répa, a sütőtök, a sárgabarack. Túladagolása lényegében csak tablettákkal lehetséges, és száraz, viszkető bőrt, fejfájást, hányingert, étvágyvesztést okoz, valamint terhes nők esetén károsíthatja a magzatot.

Ételek, amelyekben sok az A-vitamin

Az A-vitamin számos testi funkció megfelelő működéséhez elengedhetetlen. Kell, hogy jól lássunk, hogy egészséges legyen a csontszövetünk, a fogaink és a nyálkahártyánk szövetei. Nagyon problémás, ha szervezetünk nem kap belőle eleget. Kattintson a részletekért!

D-vitamin

Rendkívül fontos szerepe van a kalcium és a foszfor felhasználásában, így mindenekelőtt a csontképzésben, amitől gyerekek számára különösen fontos. Az immunitásba és a sejtnövekedésbe is beleszól. Forrásai: tej, illetve tejtermékek, olajosabb halak (lazac, hering), és persze fontos forrás a bőrünk is, amely a napfényre D-vitamin-termeléssel reagál. Ha 10-15 percnyi napfény éri a kezünket és az arcunkat egy héten kétszer (napvédő krém nélkül - ha ennél többet vagyunk direkt napfényben, akkor viszont mindenképp szükséges a fényvédőkrém), akkor ez már elég a megfelelő mennyiségű D-vitaminhoz, ezt pedig biciklizéssel vagy sétálással is könnyen elérhetjük a napfényesebb hónapokban.

Hiánya gyerekeknél nagyon komoly csontproblémákat okozhat, ami felnőttekre is igaz, akik könnyebben eltörhetik így végtagjaikat. Magas vérnyomást, autoimmun betegségeket is generálhat továbbá a hiánya. Anyatejjel táplált gyerekek, sötétebb bőrű emberek, idősek és azok, akik szinte minden bőrfelületüket takarják, ha napon vannak, jobb, ha kiegészítőkkel is bevisznek D-vitamint a szervezetükbe, de nagyon kell figyelni a mennyiségre, és csakis annyit szedni - különösen gyerekek esetében -, amennyi tényleg szükséges.

Már negyedóra napfény is megfelelő mennyiségű D-vitamint termel a szervezetünkben

E-vitamin

Az E-vitamin antioxidáns, amely a vörösvértestek mellett az A- és a C-vitamint is védi. Leginkább növényi olajokban (szójaolajban, kukoricaolajban), illetve a belőle készült termékekben található, amilyen a margarin. Magvakban (mandulában, mogyoróban, napraforgómagban) és vitaminnal dúsított müzlikben is benne van. Hiánya ritka, és legkivált koraszülött csecsemőket érint. A nagyon nagy adagokat tartalmazó tablettákkal óvatosan kell bánniuk mindazoknak, akik vérhígító gyógyszereket szednek.


K-vitamin

A baktériumok termelik a belekben, és a véralvadásban, a csontépítésben, valamint a vér, a csontok és a vesék számára szolgáló fehérjék létrehozásában játszik szerepet. Zöldleveles zöldségek segíthetnek legjobban hozzá, mint a spenót, a karfiol, a káposzta és a brokkoli. Hiányában vérzések alakulhatnak ki. Mivel a bélben élő baktériumok termelik, azoknak is oda kell figyelniük a pótlására, akik hosszabb távon antibiotikumokat szednek.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!