Az életfolyamatok zavartalan fenntartásához szükséges vitaminokat két nagy csoportra lehet osztani: vízben, illetve zsírban oldódóakra. A vízben oldódó vitaminok legfőbb jellemzője, hogy ezeket csak rövid ideig képes tárolni az emberi szervezet. Táplálék vagy tabletta formájában bevisszük, sejtjeink felhasználnak belőlük, amit tudnak, a többi pedig ezután a vizelettel távozik. Ez pedig azt jelenti, hogy rendszeresen, lényegében mindennap pótolnunk kell őket - elsősorban megfelelő táplálkozással -, különben hiánybetegségek alakulhatnak ki.

A vízben oldódó vitaminoknak több fontos szerep is jut az emberi testben, de talán a leglényegesebb, hogy segítenek energiává alakítani az elfogyasztott táplálékot. Ebben a folyamatban kulcsszereplők a B-vitaminok, amelyek ugyanakkor a sejtek osztódásában is megkerülhetetlenek, akárcsak a haj és a bőr egészségének megőrzésében. Gabonában, hüvelyesekben, májban, tojásban, mogyoróban és szójában nagyobb mennyiség található a különféle B-vitaminokból, vegetariánusok és vegánok azonban tartsák észben, hogy a B12-vitamin (amely a vörösvérsejtek előállításában, valamint az agy és az idegrendszer működésében játszik jelentős szerepet) nem található meg a növényi táplálékokban, hiánya pedig kóros vérszegénységhez és idegi problémákhoz vezet, ezért egyéb forrásból kell pótolniuk. Ez jelenthet vitamintablettákat, de a B12-t manapság a szójatejhez is gyakran hozzáadják - ellenőrizzük a terméken az összetevőket.

A citrom rendkívül gazdag C-vitaminban

Várandós édesanyák számára különös jelentősége van a folsavnak, azaz a B9-vitaminnak, amely a terhesség korai szakaszában az embrió gerincének formálódásánál az egyik nélkülözhetetlen összetevő. Mivel pedig felszívódása mesterséges készítményekből hatásosabb, mint természetes táplálékforrásokból, a folsav terhes nők számára a legtöbbet felírt vitaminok közé tartozik. Ahhoz pedig, hogy a folsavat (amely nemcsak a várandós anyák számára fontos, hiszen részt vesz a vörösvértestek képzésében is) felvegyék és elraktározzák a sejtek, B12-vitamin szükséges - ezért is lényeges hát, hogy ezt, ahogy fentebb is írtuk, valamilyen formában mindenképpen eljuttassuk a sejtjeinkhez.

A legismertebb vízben oldódó vitamin

A C-vitamin hiánya súlyos egészségügyi következményekkel járhat - a tengerészpestis néven is ismert skorbut rendkívül ijesztő tüneteket okozhat. A betegségről bővebben ide kattintva olvashat.

A legismertebb vízben oldódó vitamin persze alighanem a C-vitamin, amely erősíti az immunrendszert, alapvető szerepet játszik az oxidációs folyamatokban, a vas felszívódásában, a sebgyógyulásban, az izomépítésben, a fogak és a csontok felépülésében, hiányában pedig ínyvérzést, gyenge sebgyógyulást, valamint fáradékonyságot tapasztalhatunk. Testünk sem előállítani, sem pedig tárolni nem képes a C-vitamint, így alapvető fontosságú, hogy táplálkozásunk során elegendő mennyiséget vigyünk belőle a szervezetünkbe. Amint sokan tudják is, főleg gyümölcsök és zöldségek gazdagok C-vitaminban, alapvetően a következők: narancs, citrom, grépfrút, mangó, kelbimbó, brokkoli, édesburgonya, spenót, de a paprika, a paradicsom, a ribizli, a csipkebogyó és a burgonya is sokat tartalmaz belőle. Stresszes időszakokban, sebgyógyulás idején, terhesség során, lázzal járó betegségeknél, valamint rendszeres dohányzás esetén különösen oda kell figyelni a C-vitamin-pótlásra. Ha mindig elegendő C-vitamint fogyasztunk, szervezetünk az őszi-téli megfázásokat könnyebben fogja viselni - az viszont nem sokat ér, ha csak a megbetegedés után kezdjük kapkodni a vitamintablettákat.


A vízben oldódó vitaminokkal kapcsolatban érdemes észben tartani, hogy az ezeket tartalmazó élelmiszerek főzésekor elveszíthetjük a vitamintartalmukat, illetve kifőzzük a főzővízbe (ez persze olyan esetekben, például leveseknél, amikor megtartjuk a főzőlevet is, nem probléma). A krumpli főzése közben például a zöldség B- és C-vitamin-tartalmának java a főzővízbe jut - grillezve, sütve vagy párolva sokkal több marad benne a zöldségben.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!