Áprilisban várható döntés

Április közepén várható bizottsági döntés arról, hogy a gyártóknak kötelező lesz-e feltüntetni titánium-dioxidot is tartalmazó termékeik csomagolásán a következő szöveget: "feltételezhetően rákkeltő anyagot is tartalmaz". Nem először hallunk, olvasunk arról, hogy a számos édességben, rágógumiban, fogkrémben, sütemények cukormázában és műanyagokban is megtalálható titánium-dioxid belélegezve rákkeltő hatású lehet - erre több szervezet és kutatás is felhívta már a figyelmet állatkísérletek eredményei alapján.

A rágógumikban, fogkrémekben, cukormázakban és műanyagokban is megtalálható lehet a titánium-dioxid (Forrás: 123rf)

Ezek a szervezetek kérvényezték az Európai Bizottságnál - az Európai Unió döntés-előkészítő, végrehajtó, döntéshozó, ellenőrző és képviseleti szervénél -, hogy tüntessék fel a titánium-dioxidot tartalmazó termékek címkéin a figyelmeztetést. De a Daily Mail értesülései szerint most úgy tűnik, a Bizottság végül nem az egészségügyi szervezetekkel, hanem a gyártókkal érthet egyet, mondván: nincs elég bizonyíték rá, hogy a vegyület emberekre is ártalmas lenne.

A francia példa is kevés lehet

A termékekbe kerülő kémiai anyagok biztonságos felhasználásával is foglalkozó Európai Vegyianyag-ügynökség (European Chemicals Agency - ECHA) korábban a "gyaníthatóan rákkeltő anyagok" közé sorolta a titánium-dioxidot, amit más szervezetek is megerősítettek, köztük az Egészségügyi Világszervezet, a WHO rákkutató ügynöksége. Franciaországban tavaly úgy döntöttek, hogy az élelmiszeriparban nem használnak több titánium-dioxidot azon tanulmányokra hivatkozva, melyek szerint a vegyület káros lehet az emberek egészségére.

A napfény káros hatásaitól fényvédő krémmel védhetjük a bőrünket, de hogyan működnek ezek a készítmények, milyen faktorszámút válasszunk, és milyen időközönként kell újrakennünk magunkat? Kattintson!

De az európai környezetvédelmi aktivisták szerint egy ilyen példa kevés - a gyártók intenzív lobbizása, valamint olyan államok, mint például az Egyesült Királyság támogatása befolyásolhatja a Bizottság döntését a termékekre kerülő címkék feliratával kapcsolatban. Így végül a "feltételezhetően rákkeltő anyagot is tartalmaz" helyett elképzelhető, hogy végül csak egy másik, sokkal enyhébb figyelmeztetés ("a kifújás során cseppek képződhetnek") kerülhet feltüntetésre a spray-k és naptejek flakonján. Az ügyben április közepén várható bizottsági döntés.


Mi a teendő: használjunk naptejet, vagy sem?

Sokan a titánium-dioxidról elterjedt információk és híresztelések nyomán inkább úgy döntenek, hogy nem is használnak naptejet, ami szakértők szerint egészségvédelmi szempontból elég nagy hiba lenne. A Daily Mail által megkérdezett szakértő azt javasolja, hogy mindenképp ügyeljünk a fényvédelemre, hiszen így jelentősen csökkentjük a bőrrák kialakulásának veszélyét. "Ahelyett, hogy nemet mondanánk a fényvédő termékekre, tekintsünk ezekre inkább úgy, mint az utolsó védvonalra amellett, hogy ruházatunkkal is védjük a bőrünket, és árnyékban maradunk" - mondta a szakember.

Forrás: dailymail.co.uk


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!