A folsav vízben oldódó vitamin, a B-vitaminok közé tartozik. Rendkívül fontos szerepe van a sejtek örökítőanyagának, a DNS és az RNS szintetizálásában, illetve a hibáik kijavításában, így biztosítja, hogy az új sejtek is egészségesek, hatékonyan működőek legyenek. A folsav a vörösvérsejtek előállításában, a sejtosztódás támogatásában is szerepet játszik. A folsavnak nagy szerepe van az agyunk egészségének megőrzésében, kutatások szerint például a folsavtartalmú étrendkiegészítők szedésével javíthatóak a kognitív funkciók és a memória.

5 fontos tápanyag, amire minden nőnek szüksége van

A nők, életük minden szakaszában más-más egészségügyi kihívások, testi átalakulások elébe néznek, ennek megfelelően szervezetüknek is más-más tápanyagokra van szüksége. Nézzük át, melyek ezek és mikor a legfontosabbak!

Különösen fontos a folsav a várandós kismamáknak a terhesség első trimeszterében, mert a folsav segítségével jelentősen csökkenthetőek a súlyos, központi idegrendszert, agyat és gerincvelőt érintő fejlődési rendellenességek. A szakemberek szerint a nőknek már a várandósság előtt érdemes folsavat szedniük, még akkor is, ha nem terveznek rövid időn (1-2 hónapon) belül teherbe esni. Egy 2009-es kutatás szerint ugyanis azoknál a nőknél, akik a várandósságuk előtt legalább egy évig folsavat szedtek, a felére csökkent a koraszülések kockázata.

Egy kevésbé ismert, de legalább olyan fontos hatása is van a folsavnak: nagyban hozzájárul a lelki egészséghez és a boldogsághoz. A folsavhiány, illetve a folsav-felszívódási zavarok ugyanis jelentős mértékben hozzájárulhatnak a depresszió kialakulásához, ráadásul ezek a problémák azt is okozhatják, hogy az egyébként depresszió kezelésére alkalmazott gyógyszerek nem érik el a kívánt hatást.

A folsavat az öröm, a boldogság vitaminjának is hívják

A depresszió kezelésénél, illetve lehetséges megelőzésénél a folsav egy bizonyos formája, az L-metilfolát bizonyult hatékonynak, ez ugyanis közvetlen hatással van a szerotonin-, dopamin-, illetve norepiefrin-termelődésre, vagyis azon neurotranszmitterek szintézisére, melyek a jó hangulatunkért felelősek.

Ma már rengeteg élelmiszert dúsítanak folsavval, de természetes forrásai közé tartozik a spárga, a keresztesvirágzatúak (például brokkoli, karfiol, káposzta, kelbimbó stb.), a sötétzöld leveles zöldségek (spenót), a teljes kiőrlésű gabonafélék, a tojássárgája és a hüvelyesek.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!