Miként jut el a cukor a kávéscsészénkig?
A cukornádból barna és fehér nádcukor egyaránt készíthető, és előbbi nem tévesztendő össze a a cukorrépából nyert barna cukorral. A cukornád évelő trópusi növény. Beérésére levelei javarészben leszáradnak, de néhol maradhat egy-két zöld levele is. Emiatt, valamint a szárát borító viaszréteg eltávolítása érdekében a földet aratás előtt sok esetben leégetik, majd ezt követően történik csak a betakarítás.
Így lesz a legegészségesebb a kávé
A kávéban sok az egészséges antioxidáns, de fogyasztásakor a legtöbben nem aknázzák ki az italban lévő lehetőségeket. Pedig egy kis odafigyeléssel a kávézás nagyon jótékony hatású lehet egész szervezetünkre nézve.
A nyers cukornádszirup kinyerése
A betakarítást követően 24 órán belül megkezdődik a feldolgozás, mivel a levágott nádban levő szacharóz az enzimek hatására gyorsan hidrolizál, azaz glükóz és fruktóz keletkezik, és bomlásnak indul a mikroorganizmusok hatására.
A feldolgozást mosás, valamint szükség esetén a nádszárak mechanikus szeparálással történő tisztítása előzi meg. Ezt követően a szárakat lepréselik, a folyamatot ellenáramú áztatással kombinálva. A nádszárak végighajtása több lépésben zajlik, eredményeként keletkezik a szirup. A kilépő cukortalanított zúzatot csavarpréssel víztelenítik, aminek következtében az 45-55 százalék nedvességtartalommal távozik a rendszerből. Az így kapott anyag kazánok tüzelésére, állati takarmányként és a papírgyártásban is hasznosítható.
Tudta? A cukor is okozhat függőséget, mint a kemény drogok.
A szirupot ezután további tisztításnak vetik alá, aminek első lépése a nagy mennyiségű durva rost leválasztása, eltávolítása. Ezután a lebegő finom foszlányok eltávolítására oltott meszet alkalmaznak, azaz a kinyert levet mésztejjel keverik, ami egyben a megfelelő pH érték beállításában is segít. A megmaradt üledék elég sok cukrot tartalmaz, ezért a további hasznosítás előtt még egyszer átszűrik, majd talajjavításra visszajuttatják a földekre.
Cél az eredeti melasztartalom megőrzése
A nyerslé foszforsav hozzáadásával ülepíthetővé és szűrhetővé válik.
Az eljárás a kinyert, meglehetősen híg sziruppal folytatódik, melynek cukortartalma ekkor 15 százalék körüli. Mivel a cél a kristályosítás, ahhoz pedig sűrű szirupra van szükség, így átgőzölik, vákuumbepárlókban párologtatással eltávolítják belőle a felesleges folyadékot, ezáltal közel 80 százalékos cukortartalmú szirupot kapnak. A besűrített szirupot főzőtartályba öntik, és további nedvességet főznek ki belőle, míg végül elérik a kristályosításhoz kívánt töménységet.
Hiedelem, vagy valós veszély? Tényleg annyira ártalmas a cukor?
Utolsó lépésben már meglévő cukorkristályokat szórnak a szirupba. Centrifugálással elválasztják a maradék cukorszörptől a kristályokat, majd következhet a forró levegős szárítás. Ezt a folyamatot mindaddig ismétlik, amíg már gazdaságosan nem nyerhetők ki újabb kristályok.
Attól függően, hogy mennyire sötét barna színű cukrot szeretnének előállítani, más-más bepárlási szakasz után nyerik ki a cukrot, illetve annyiszor mossák a kristályokat a centrifugálás után, amennyi a kívánt szín elérését eredményezi.
Forrás: szupermenta.hu