Nagyon sokféle parazita telepedhet meg a szervezetünkben, a legismertebbek közé tartoznak a különböző férgek, amőbák, mételyek, de rendkívül gyakoriak például a különböző élősködő rovarok, például a bolhák, atkák és poloskák. Ezek azonban a testünk külső részét érintik, például a bőrünket, ezért általában könnyebb ezeket észrevenni.

Hogyan ismerhetjük fel a parazitafertőzést?

A "belsőleg" támadó paraziták a bőrünkön vagy az elfogyasztott étellel, esetleg szennyezett vízzel a szájunkon át kerülhetnek a szervezetünkbe. A nem megfelelően előkészített ételek (például a sertéshús) is tartalmazhatnak parazitákat, mint ahogy a háziállatok közelsége is megnövelheti a parazitafertőzés rizikóját.

Mivel számos parazitafajta támadhatja meg a szervezetünket, afertőzéstünetei is sokfélék lehetnek. Lássunk néhányat, melyek mindenképpen gyanakvásra adhatnak okot!

Férgek, kukacok az élő testben

A Földön élő összes faj körülbelül fele élete valamely szakaszában parazita életmódot folytat. Amelyik faj nem parazita, például az ember, annak biztos van parazitája, amik a náluk fejlettebb szervezetből húznak hasznot. Ilyenek a parazita férgek is... Kattintson!

Sok parazita a bélrendszerünkben telepszik meg, és vagy az elfogyasztott táplálékon élősködik, vagy pedig ott rakja le a tojásait. Ez gyulladásokat is okozhat, de emellett pedig a bélrendszer belső nyálkahártyáját is károsíthatja. Ennek a tünetei a súlyos, krónikus hasmenés. A paraziták által termelt salakanyagok is hasi panaszokat okozhatnak, például székrekedést, fokozott gázképződést és puffadást, hányingert, és hasi fájdalmakat. Ez utóbbiak különösen a has felső részét érinthetik.

Mindenképpen érdemes figyelnünk az étrendünket, és orvoshoz fordulni abban az esetben, ha a krónikus hasmenés akkor is fennáll, ha sok zöldséget és gyümölcsöt, illetve rostokban gazdag élelmiszereket fogyasztunk. Akkor is vizsgáltassuk ki magunkat, ha egy külföldi utazás után kezd el erősen fájni a hasunk.

A hasfájás és szűnni nem akaró hasmenés parazitafertőzésre is utalhat

A végbéltájék viszketése is utalhat parazitafertőzésre, különösen például akkor, ha valamilyen féreg, giliszta támadta meg a szervezetünket. A viszketés idején, általában az esti órákban ugyanis a nőstények a végbél közeléhez mennek, hogy ott lerakják a tojásaikat. Ez járhat együtt a kellemetlen érzésekkel. Ha az érintett területet erőteljesen vakarjuk, akkor azzal a bőr sérüléseit is kockáztatjuk, ezzel pedig megnőhet a másodlagos bakteriális fertőzések esélye. Mivel a viszketés a leggyakrabban este vagy éjszaka jelentkezik, ez a pihentető alvást is megzavarhatja.

A bélrendszerben élősködő parazitákra utalhat az is, ha valaki fáradékony, gyenge. Ebben az esetben ugyanis a paraziták felszívódási zavarokat okozhatnak, és a sejtjeinkhez nem jut elegendő vitamin, ásványi anyag vagy akár szénhidrát, zsiradék. Ennek súlyos következményei lehetnek, állandó fáradtság, kimerültség, depresszió, enerváltság vagy letargia. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk magunkon, annak ellenére, hogy egészségesen és változatosan táplálkozunk és eleget alszunk, mindenképpen keressük fel az orvosunkat.

Az is a fertőzöttség jele lehet, ha valakinek hirtelen megnő az étvágya, sokkal többet eszik, mint korábban, mégis veszít a súlyából. Ilyenkor ugyanis a bélrendszerben lévő férgek, giliszták egyszerűen "eleszik" a beteg elől a táplálékot, így annak ellenére éhezik meg gyakrabban és veszít is a súlyából, hogy eleget eszik.

A bélrendszerben található paraziták a hangulatunkra is hatással lehetnek, a bélrendszer és az idegrendszer ugyanis rendkívül szoros egységként működik, egyes szakértők szerint például a bélrendszeri gyulladások az agy működését is befolyásolják. A paraziták által előállított, mérgező hatású melléktermékek megtámadhatják a bélrendszerben található neuronokat és neurotranszmittereket, befolyásolhatják azok normális működését, így hangulatzavarokat, nyugtalanságot, idegességet, rosszkedvet okozhatnak.

Meglepő módon, a fogcsikorgatás is lehet annak a tünete, hogy a szervezetünkben elszaporodtak a parazikát. Egy, 2010-ben a Dental Research Joural című szaklapban megjelent tanulmány szerint az éjszakai fogcsikorgatás (vagyis a bruxizmus) hátterében a paraziták okozta szorongás és nyugtalanság is állhat. Ez a tünet különösen a gyermekekre lehet jellemző.

Néhány élősködő nemcsak a bélrendszert támadja meg, de a vérben is megtalálhatjuk ezeket, sőt az izmok, illetve az ízületek lágy szöveteibe is bekerülhetnek, és szinte beágyazódhatnak azokba. Ennek a jelenségnek a következménye ízületi fájdalom, a mozgás beszűkülése, ízületi merevség, illetve izomgyengeség lehet. Ezeket a tüneteket könnyen tulajdoníthatjuk például ízületi gyulladásnak vagy izomláznak, azonban valójában ezeket azok a toxinok okozzák, melyeket a paraziták bocsájtanak ki magukból, és melyek gyulladást idéznek elő a szervezetünkből.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!