Ha babánk szokatlanul nyűgös, keveset alszik, sokat sír, és nem nyugtatja meg sem az, ha mellre tesszük (sőt a nap folyamán később sem igazán eszik), sem pedig, ha szorosan magunkhoz öleljük, akkor jó, ha tudjuk, hogy hasfájás is okozhatja rosszkedvét. A sírás okának meghatározását jelentősen megkönnyíti, ha a baba hasának érintése jól láthatóan diszkomfortérzetet vagy fájdalmat okoz neki, de nem csak ebben az esetben gyanakodhatunk hasfájásra.

Mindenekelőtt ne feledjük, hogy a babák (különösen életük első pár hónapjában) eleve, olykor megfoghatóbb ok nélkül is sokat sírnak, ezzel pedig sok levegőt is nyelnek, amitől felpuffadhatnak - fejlődő szervezetükkel, érzékeny gyomrukkal és beleikkel pedig jóval fájdalmasabbnak élik meg ezt, mint mi, felnőttek. Az ilyen probléma azonban nem kóros, és jellemzően csupán egy-egy napon vagy napszakban, néhány órára jelentkezik. A hasfájásnak attól függően lehetnek a babák esetében más és más tünetei, hogy milyen betegség vagy állapot húzódik meg mögötte. Kólika, vagyis a bél görcsei miatt kialakuló hasifájdalomesetén például a baba megnyugtathatatlanul sír alkalmanként több mint három órán át heti háromszor vagy még többször, miközben nem tudunk más orvosi magyarázatot adni az állapotára. Ilyen esetekben késő délután és kora este erősebb szokott lenni a fájdalom, az érintett babák pedig sokszor felhúzzák a lábaikat és sokat szellentenek.

Ha a baba épp nemrég kezdett szilárdat enni, akkor lehet szorulása is: erre utal, ha kevesebbszer ürít székletet, mint korábban, és főleg ha már legalább három napja nem volt széklete, amikor pedig sikerül neki, akkor széklete kemény. Ugyanebben az időszakban, vagyis a szilárd táplálékok bevezetésekor könnyen fel is puffadhat a baba: ilyenkor jól láthatóan megkönnyebbül, ha sikerül szellentenie.


Szóba jöhet még a gyomor-bélhurut, amelynek a hányás és a hasmenés is kísérője - gyermekeknél leggyakrabban rotavírus okozza. Ezen kívül jó, ha tudjuk, hogy az influenza, sőt az egyszerűbb megfázás is okozhat a babáknak hasfájást, mert az ilyenkor képződő nagy mennyiségű váladék irritálhatja a gyomrukat: ebben az esetben megtörténhet a nyálkás váladék kihányása is, ami általában megszünteti a fájdalmat. A táplálékallergiák pedig szintén hányást, hasmenést és hasfájást okozhatnak - de ilyen esetben köhögést, orrfolyást, bedagadt nyelvet, zihálást és/vagy kiütéseket is észlelhetünk még a babánál.

Ritka betegséget is jelezhet a sírás

Ha a baba antibiotikumot kapott, akkor elképzelhető, hogy bélflórája károsodott, ami fokozott puffadáshoz és a szokásosnál gyorsabb bélmozgásokhoz vezethet, ami fájdalommal jár. Mindezeken túl két-három hónapos kor körül előfordulhat még egy ritka, de súlyos betegség, az úgynevezett bélelzáródás vagy invagináció is. Ilyenkor nagyon erősen sír a baba, székletében pedig málnazselészerű nyálka látható - ez az állapot azonnal orvost igényel.

Ha babánk sokat sír, és hasfájásra gyanakszunk, mindenképp figyeljük meg és írjuk is fel, hogy mikor érzi rosszul magát (például közvetlenül szoptatás/etetés után, inkább estefelé vagy reggel - és így tovább), mert ez sokat segíthet úgy nekünk, mint a gyerekorvosnak. Továbbá biztos, ami biztos, mérjük meg a baba hőmérsékletét akkor is, ha kezünkkel ellenőrizve nem igazán tűnik melegebbnek a teste a szokásosnál.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!