A tűzijáték fénye és a hangos durranások megijesztik a kutyákat, ezért fontos, hogy nyugalmuk biztosításáról és ösztönös menekülésük megelőzéséről a gazdák időben gondoskodjanak - figyelmeztet a Nébih. A hivatal összegyűjtötte, hogy milyen óvintézkedésekkel előzhetjük meg a bajt, illetve mit tehetünk, ha kedvencünk elszökött hazulról.

Próbáljuk megelőzni a bajt!

Fokozottan ügyeljünk a kedvenceinkre, és biztosítsunk számukra biztonságérzetet adó körülményeket! A kiemelten érzékeny, félős állatok esetében már előzetesen érdemes állatorvoshoz fordulni, aki felírhat kedvencünknek egy nyugtató hatású készítményt. A szer adagolásánál kövessük a szakember utasításait!

A tűzijáték hangjától megijedt kutyák ösztönösen menekülni kezdenek. Fotó: 123rf

Ellenőrizzük a regisztrált adatokat!

Pár éve minden négy hónaposnál idősebb kutyát kötelező megjelölni egy egyedi kódot tartalmazó mikrochippel. A Nébih honlapján található Ebregiszterrel célszerű ellenőrizni, hogy a beültetett mikrochip regisztrációja is sikeresen megtörtént-e. A chipszámot beírva a rendszer megadja a publikus adatokat a keresett kutyáról. Amennyiben a keresés nem ad találatot, feltételezhető, hogy a chip regisztrációja elmaradt. Ebben az esetben vegyük fel a kapcsolatot a beültetést végző állatorvossal, és kérjük a regisztráció mielőbbi pótlását! Ez nagyon fontos, mert a regisztrálatlan chiphez nem köthető adat, így a megtalált házi kedvencet sem tudják visszajuttatni gazdájához.

Mit tegyünk, ha megszökött a kutya?

Így védjük meg a kutyát a tűzijátéktól - részletek!

A gazdák legtöbbször a közösségi oldalakon és fórumokon tesznek közzé figyelemfelhívó cikkeket. Emellett azonban célszerű megkérni a kutya állatorvosát, hogy az általa elérhető adatbázisban az eb adatlapjának megjegyzés rovatába írja be az "eltűnt" szót, amíg az állat vissza nem kerül a jogos tulajdonoshoz. Ehhez szükség lesz a kutya oltási könyvére vagy útlevelére, amelyben szerepel a chipszám és a tulajdonos adatai. A közterületen kóborló ebek befogását az önkormányzatok által megbízott gyepmesterek végzik, ezért eltűnés esetén érdemes felkeresni a lakókörnyezetünkben található telepeket is.


Mit tegyünk, ha kóbor kutyát látunk?

A chippel ellátott, elkóborolt kutyák hazajutását ma már az ország több mint 200 pontján segíti a Vigyél Haza Alapítvány mikrochip-leolvasó hálózata. A figyelemfelkeltő matricával megjelölt kutyabarát helyeken könnyedén leolvasható az állat mikrochipjének száma. Ez alapján a programban részt vevő önkéntes állatorvosok kikeresik a kutyus adatait az adatbázisban, majd felveszik a kapcsolatot annak gazdijával.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!